Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Veraset ilamı alındıktan sonra yapılması gerekenler!

Bir yakınınızın vefat ettiğini ve mirasçı olarak veraset ilamı aldığınızı düşünelim. Veraset ilamı alındıktan sonra yapılması gerekenler nelerdir?


Veraset ilamı alındıktan sonra yapılması gerekenler!


Bir kimsenin vefat etmesinin ardından mirasçılar, geride bıraktığı mirasta kimin hangi oranda payının olduğunu görmek için veraset ilamı alıyor. Bu ilam sulh hukuk mahkemesinden ya da noterden alınabiliyor.


Veraset ilamını isteyen herkes, istediği zaman alabiliyor. Ancak ilamın ölümden sonra ilk 3 ay içinde alınması sonraki işlemler için faydalı oluyor. Peki, veraset ilamı alındıktan sonra yapılması gerekenler nelerdir?


Veraset ilamından sonra yapılacak işler;

Veraset ilamına göre mirasçı olduğunuzu ancak kalan mirasın mal-mülk yerine borç olduğunu düşünelim. Bu durumda yasal hakkınız olan reddi miras hakkınızı kullanabilirsiniz. Ancak reddi miras işleminin 3 ay içerisinde yapılması gerekiyor. Aksi halde kalan miras kabul edilmiş sayılıyor.


Veraset ilamına göre mirasçı olduğunuzu kalan mirasın para ve gayrimenkul gibi değerli varlıklar olduğunu düşünelim.


Miras kalan ya da bağışlanan gayrimenkulün, tapu işlemleri sırasında, ayrıca tapu harcı alınıyor. Miras kalan gayrimenkul için, beyanname veriliyor ve Veraset ve İntikal Vergisi ödeniyor.


Miras kalan gayrimenkulün yeni maliki, ilgili belediyeye Emlak Vergisi Bildirimi veriyor ve izleyen yıldan itibaren her yıl Emlak Vergisi ödeniyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com