Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Veraset ilamı alınmazsa ne olur?

Veraset ilamı, mirasçılık belgesi olup kimlerin mirasta hangi oranda payı olduğu görülebiliyor. Peki, veraset ilamı alınmazsa ne olur?


Veraset ilamı alınmazsa ne olur?


Veraset ilamı, mirasçılık belgesi olup kimlerin mirasta hangi oranda payı olduğu görülebiliyor. Veraset ilamını alan kimseler 3 ay içerisinde isterse mirası reddedebiliyor.


İlam, Sulh Hukuk Mahkemesinden veya noterlikten alınabiliyor. Peki, veraset ilamı alınmazsa ne olur?


Veraset ilamı almayan ve dolayısı ile kendisine kalan mirastan haberi olmayan kimseler, kalan mirası kabul etmiş oluyor. Veraset ilamı alınmazsa direkt bu durumun bir cezası olmuyor.


Ancak veraset ilamı almamanın birebir cezası olmasa da, ilamı almayan ve mirastan haberi olmayan kimseler veraset ve intikal vergisi beyannamesi vermeyen mükellefler ceza ile karşılaşabiliyor.


Maliye Bakanlığı 2000/1 Seri No.lu "Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu (VİVK) İç Genelgesi" ile bu konuda bir açıklama yaptı. Burada yer alan açıklamalara; 


- Verilen veraset ve intikal vergisi beyannamesinde gösterilmeyen mallar ile beyanname verilmeyen hallerde, mükellefiyet; intikal eden malların idarece tespit olunduğu tarihte başlamaktadır. 


- İntikale konu malların, mükellefler tarafından, idarece beyana davet edilmeden kendi rızalarıyla veya beyana çağrı ile tanınan ek süre içinde beyanı halinde, yapılan tarhiyat, bu mallar için ilk tarhiyat olmaktadır. 


- Bu gibi durumlarda, ikmalen, re'sen veya idarece tarhiyattan söz edilemeyeceğinden, tahakkuk eden vergiler için "vergi ziyaı cezası" ve "gecikme faizi" de uygulanmayacak.


- Bu durumda, gecikme nedeniyle, sembolik tutarda ikinci derece usulsüzlük cezası uygulanacak.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com