Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Veraset ilamı kaç yıl geçerli?

Veraset ilamı, Miras Hukuku gereğince mirasçılar tarafından alınacak belgeler arasında yer alıyor. Peki, veraset ilamı kaç yıl geçerli?


Veraset ilamı kaç yıl geçerli?


Veraset ilamı, Miras Hukuku gereğince mirasçılar tarafından alınacak belgeler arasında yer alıyor. Bu belge, vefat eden kimsenin ardından geride bıraktığı yasal ve atanmış mirasçıların kimler olduğunu gösteriyor.


Aynı zamanda mirasçılardan hangisinin hangi oranda mirasta hakkı olduğu da yine veraset ilamında görülebiliyor. Kimin hangi oranda hakkının olduğu ise, mirasçılık sırasına ve saklı pay oranlarına göre belirleniyor.


İlam Sulh Hukuk Mahkemesinden çıkarılabiliyor. Veraset ilamı; 01.10.2011 tarihinden itibaren sulh hukuk mahkemesinin yanı sıra noterlerden de alınabiliyor. 


Veraset ilamı çıkarmak için herhangi bir kanuni bir süre olmayıp; yasal mirasçılar istediği zaman veraset ilamını çıkarabiliyor. Peki, veraset ilamı kaç yıl geçerli?


Veraset ilamı geçerlilik süresi

Veraset ilamı çıkarıldıktan sonra kaç yıl geçerse geçsin geçerli oluyor. İlamın noterden alınması halinde belli oranlardaki harçların da ödenmesi isteniyor. Bu harç 2016 yılında 60 lira 80 kuruş olarak tahsil edilecek.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com