Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Veraset ilamı ne zaman alınır?

Veraset ilamı, mirasçılardan birinin müracaatı üzerine Sulh Hukuk Mahkemesi'den alınabiliyor. Peki, veraset ilamı ne zaman alınır?


 Veraset ilamı ne zaman alınır?


Veraset ilamı, murisin mirasçılarının kim olduğu, mirasçılık hakkına kimlerin sahip olduğunu gösteren belgeye deniyor. Veraset ilamı, mirasçılardan birinin müracaatı üzerine Sulh Hukuk Mahkemesi'den alınabiliyor. 


Veraset ilamı; 01.10.2011 tarihinden itibaren sulh hukuk mahkemesinin yanı sıra noterlerden de alınabiliyor. Bu belge mirasçılık belgesi olarak da biliniyor.


Veraset ilamını isteyen herkes istediği zaman veraset ilamını çıkarabiliyor. Peki, veraset ilamı ne zaman alınmalı?


Veraset ilamı çıkarma süresi

Veraset ilamı çıkarmak için yasal bir süre bulunmuyor. Yasal mirasçılar dilediği zaman veraset ilamını çıkarabilirler. Bu doğrultuda veraset ilamını geç çıkarmanın bir cezası bulunmuyor. 


Ancak mirasçılara gayrimenkul intikal etmişse bu gayrimenkullerin beyan edilmesi ve vergilerinin ödenmesi gerekiyor. Bu gibi durumlarda 3 ay içinde veraset beyanı yapılmazsa cezası doğabiliyor.


Veraset ilamı harcı 2016:

Veraset ilamı için 2016 yılında 60 lira 80 kuruş olarak tahsil ediliyor. Veraset ilamı çıkarıldıktan sonra kaç yıl geçerse geçsin geçerli oluyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com