Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Veraset ilamını kaybettim nasıl çıkarırım?

Veraset ilamını aldığınızı ancak kaybettiğinizi düşünelim. "Veraset ilamını kaybettim nasıl çıkarırım?" diye soruyorsanız işte yanıtı..


Veraset ilamını kaybettim nasıl çıkarırım?


Bir kimsenin ölümü ile geride bıraktığı mirası için yasal mirasçıların kimler olduğunu ve mirastaki payları veraset ilamı kapsamında görülebiliyor.


Veraset ilamı; "Ölüm belgesi" ve "Nüfus Kayıt Örneği" ile birlikte Sulh Hukuk Mahkemeleri'ne bir dilekçe ile müracaat edilerek çıkarılabiliyor. Aynı zamanda noterden de gerekli harcın ödenmesi halinde ilamın temin edilmesi mümkün.


Veraset ilamının alınabilmesi için bir süre kısıtlaması bulunmuyor. İsteyen, mirasçı olduğunu düşünen herkes, istediği bir zaman veraset ilamı belgesini alabiliyor.


Ancak reddi miras ve gayrimenkul beyanı ile veraset intikal vergisi gibi durumlar için ilamın 3 ay içinde alınması faydalı oluyor.


Alınan bu veraset ilamı geçerliliğini; ilamında adı geçen mirasçıların tamamı vefat edinceye kadar koruyor.


Peki, veraset ilamını aldığınızı ancak kaybettiğinizi düşünelim. "Veraset ilamını kaybettim nasıl çıkarırım?" diye soruyorsanız hemen yanıtlayalım.


Kaybolan veraset ilamı..

Kaybolan veraset ilamını tekrar çıkarmak için, daha önce hangi mahkemeden ilam çıkarıldı ise, tekrar aynı mahkemeye başvuruda bulunuluyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com