Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Veraset ve intikal vergisi beyannamesi nereye verilir?

Miras vergisi olarak da bilinen veraset ve intikal vergisi 7338 sayılı kanun gereğince ödeniyor. Peki, veraset ve intikal vergisi beyannamesi nereye verilir?


Miras vergisi olarak da bilinen veraset ve intikal vergisi 7338 sayılı kanun gereğince ödeniyor. Bu vergi, ivazsız bir tarzda bir şahıstan diğer şahsa intikal edilen taşınmaz mal için ödeniyor.


Veraset ve İntikal Vergisinin mükellefi, veraset tarikiyle veya ivazsız bir tarzda mal iktisabeden kimse oluyor.


Veraset ve intikal vergisi 3 sene boyunca ödenen bir vergi olarak karşımıza çıkıyor. Senede 2 eşit taksit halinde ödenen bu vergi toplam 6 taksitte ödenmiş oluyor.


Veraset ve intikal vergisinin ilk taksiti 1-31 Mayıs'ta, ikinci taksiti ise 1-30 Kasım'da ödeniyor. Peki, veraset ve intikal vergisi beyannamesi nereye verilir?


Veraset ve İntikal Vergisi;

a) Veraset tarikiyle vakı intikallerde ölen kimsenin, diğer suretle vukua gelen intikallerde tasarrufu yapan şahsın ikametgahının, hükmi şahıslarda ve diğer teşekküllerde merkezlerinin bulunduğu;


b) Muris veya tasarrufu yapan şahsın bu ikametgahı yabancı bir memlekette ise Türkiye'deki son ikametgahının bulunduğu;


c) Muris veya tasarrufu yapan şahıs Türkiye'de hiç ikamet etmemiş veya son ikametgahı tespit olunamamış ise Maliye Vekaletinin tayin edeceği; Yer vergi dairesi tarafından tarh olunuyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com