Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Veraset ve intikal vergisi sorgulama işlemleri!

İvazsız bir tarzda bir şahıstan diğer şahsa intikali halinde veraset ve intikal vergisi ödeniyor. İşte veraset ve intikal vergisi sorgulama işlemleri..


İvazsız bir tarzda bir şahıstan diğer şahsa intikali halinde veraset ve intikal vergisi ödeniyor. Kanunen bu vergiyi veraset tarikiyle veya ivazsız bir tarzda mal iktisap eden kimseler ödemek ile mükellef oluyor.


Bu vergi;

a) Veraset tarikiyle vakı intikallerde ölen kimsenin, diğer suretle vukua gelen intikallerde tasarrufu yapan şahsın ikametgahının, hükmi şahıslarda ve diğer teşekküllerde merkezlerinin bulunduğu;


b) Muris veya tasarrufu yapan şahsın bu ikametgahı yabancı bir memlekette ise Türkiye'deki son ikametgahının bulunduğu;


c) Muris veya tasarrufu yapan şahıs Türkiye'de hiç ikamet etmemiş veya son ikametgahı tespit olunamamış ise Maliye Vekaletinin tayin edeceği; Yer vergi dairesi tarafından tarh olunuyor.


Veraset ve intikal vergisi sorgulama işlemleri

Veraset ve intikal vergisi sorgulama işlemi, ödeme işlemi gibi ilgili vergi dairesinden yapılabiliyor.


Bu vergi kanunen 3 sene boyunca ödeniyor. Senede 2 eşit taksit halinde ödenebilen vergi toplamda 6 taksit ile ödenmiş oluyor.


Veraset ve intikal vergisinin ilk taksiti Mayıs ayında, ikinci taksiti ise Kasım ayında ödeniyor. Buna göre veraset ve intikal vergisi ödemeleri için son 25 gün kaldı.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com