Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Vergi borcu yapılandırma 2018!

Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun ile vergi borçları yapılandırılabiliyor...


7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun ile vergi borçları yapılandırılabiliyor.


Yapılandırılabilecek borçlar kapsamında belediye vergileri de bulunuyor. Buna göre gayrimenkul sahiplerinden emlak ve çevre temizlik vergisi borcu olan kimseler vergi affına başvurabiliyor.


Vergi affına 31 Mart tarihinden önce olan borçlar dahil edildiği için, yine bu tarihten önceki mevcut çevre temizlik vergisi borçları yapılandırılabiliyor.


Emlak ve çevre temizlik vergisi borcunu ya da birini yapılandırmak isteyenler ilçe belediyelerine başvurabiliyor. Yapılandırma başvuruları ayrıca e-devlet kapısından da yapılabiliyor.


Yapılandırma için 31 Temmuz 2018 tarihine kadar başvuruların yapılması gerekiyor.Yapılandırılan çevre temizlik vergisi borcu peşin ya da taksitli bir şekilde ödenebiliyor. 


Taksitli ödemeler 6, 9, 12 ve 18 aylık vade halinde gerçekleşecek. Ödemeler 2 ayda bir yapılacak. Yapılandırılan borcun ilk taksiti 1 Ekim'e kadar ödeniyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com