Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Vergi borcumu ödemedim ne olacak?

kimi mükellefler beyan ve 1. taksit ödemesi için son gününü kaçırdı. Peki, siz de "Vergisi borcumu ödemedim ne olacak?" diyorsanız işte yanıtı..


Taşınmaz mallar için ödenmesi gereken vergilerden olan kira gelir vergisi ile değer artış kazancı vergisinin ilk taksit dönemi 31 Mart'ta sona erdi.


Geçtiğimiz yıl gelir elde eden kimselerin bu sene vergi mükellefi olarak bu tarihe kadar elde ettiği gelir için beyanname vererek ödeme yapmaları gerekiyordu.


Ancak kimi mükellefler beyan ve 1. taksit ödemesi için son gününü kaçırdı. Peki, siz de "Vergisi borcumu ödemedim ne olacak?", "Vergi ödememe cezası ne kadar?" diye soruyorsanız yanıtlayalım.


Konutlardan elde edilen kira gelirleri 1 MART - 31 MART 2016 tarihleri arasında beyan edilmez veya eksik beyan edilirse, 2015 yılı için 3 bin 600 TL’lik istisnadan yararlanılamaz.


Ancak, idarece herhangi bir tespit yapılmadan önce, süresinde beyan edilmeyen veya süresinde verilen beyannamede yer almayan konut kirası gelirlerini, süresinden sonra verilen beyanname ile beyan edenler söz konusu istisnadan yararlanabilirler.


Vergi cezası 2016

Usulsüzlük cezaları, 1. derece ve 2. derece usulsüzlükler olmak üzere ikiye ayrılıyor. Örneğin, vergi harç ve beyannamelerinin süresinde verilmemiş olması 1. derecede usulsüzlük cezası kapsamında oluyor.


Vergi borçlarına ait zaman aşımı süresi 5 senedir. 5 yılı geçen vergi borçları zaman aşımına uğrar. Bu borçlar hakkında geriye dönük inceleme yapılamaz ve ceza kesilemez.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com