Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Vergi ödemeleri bitti mi?

1-30 Kasım tarihleri arasında gayrimenkuller için emlak ve çevre temizlik vergisinin 2. taksit ödemeleri yapıldı. Peki, Aralık ayı itibariyle vergi ödemeleri bitti mi?Vergi ödemeleri bitti mi?


Gayrimenkul sahibi ile kullanıcılarının her sene belli dönemlerde emlak ve çevre temizlik vergisi borcunu ödemeleri gerekiyor. Emlak vergisi taşınmaz mal sahibi tarafından ödenirken, çevre temizlik vergisi taşınmazın kullanıcısı tarafından ödeniyor.


2015 yılı vergi takvimine göre bu vergilerin ilk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapıldı. İkinci taksit ödemeleri ise 1-30 Kasım tarihleri arasında yapıldı.


Peki, Aralık ayı itibariyle vergi ödemeleri bitti mi? Aralık ayında emlak ve çevre temizlik vergisi ödenir mi? Nasıl ödenir?


Emlak ve çevre temizlik vergisi ödemeleri, 30 Kasım'da sona erdi. 1 Aralık itibariyle yapılan ödemeler için vergi cezası kesiliyor.


Ödeme ne kadar gecikirse o kadar vergi cezası tahsil ediliyor. Ödemenin geciktiği her ay için yüzde 1.40 oranında “emlak vergisi gecikme zammı” alınıyor. 


Örneğin emlak vergisi borcunuzun 100 TL olduğunu düşünelim gecikmenin yaşandığı her ay için 1,40 TL gecikme zammı uygulanacak. Ödeme 3 ay gecikirse, 4,20 TL, 6 ay gecikirse 8,60 TL gecikme zammı ödeniyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com