Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Vergi ödemeleri için son 3 hafta!

Kasım ayı vergi takvimine göre bu ay içinde bazı gayrimenkul vergilerinin 2. taksitinin ödenmesi gerekiyor. Vergi ödemeleri için son 3 hafta kaldı..


Kasım ayı vergi takvimine göre bu ay içinde bazı gayrimenkul vergilerinin 2. taksitinin ödenmesi gerekiyor. Gayrimenkuller için ödenmesi gereken vergiler: Emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, veraset ve intikal vergisi olarak sıralanıyor.


30 Kasım'da sona erecek vergi ödemeleri için son 3 hafta kaldı. Emlak ve çevre temizlik vergisi ilçe belediyesine; veraset ve intikal vergisi ise vergi dairesine ödeniyor.


Emlak vergisi; Emlak vergisi, ev, işyeri, arsa ve arazi gibi gayrimenkullerin tümü için ödeniyor. Bu vergi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Vergi için ödemeler ilçe belediyesine yapılıyor.


Çevre temizlik vergisi; Çöp vergisi olarak da bilinen bu vergi konut ve işyerleri için ödeniyor. Arsa ve araziler vergiden muaf tutuluyor. Senede iki taksitte ödenebilen vergi farklı şekillerde ödeniyor. Konutların vergisi su faturasına yansıtılıyor. Faturanın ödenmesi ile birlikte vergi de ödenmiş oluyor. İşyerlerinin ise vergi borcunu ilçe belediyesine ödemesi gerekli.


Veraset ve intikal vergisi; Miras vergisi olarak da bilinen veraset ve intikal vergisi, miras kalan kişiler tarafından ödeniyor. Miras, taşınır ve taşınmaz mal olabiliyor. 3 sene boyunca senede iki taksitte ödenebilen verginin ödemeleri vergi dairesine yapılıyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com