Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Vergi yapılandırma başvuruları için son 5 gün!

Geçtiğimiz aylarda yürürlüğe giren 6736 sayılı kanun ile sunulan yapılandırma başvuru dönemi devam ediyor..


Geçtiğimiz aylarda yürürlüğe giren 6736 sayılı kanun ile kesinleşmiş vergi ve diğer borçlara ödeme kolaylıkları, beyan edilmemiş veya eksik beyan edilmiş gelir ve kazançların zam ve faizsiz pişmanlıkla beyan edilmesi ile 6552 sayılı Kanun kapsamında devam eden borçların yeniden yapılandırılması imkânları sunuluyor.


Yapılandırmadan yararlanmak isteyen kimselerin öncelikle ilgili vergi dairesine müracaat etmeleri gerekiyor. Müracaatlar belli bir tarih aralığında kabul ediliyor.


Yapılandırma fırsatından yararlanarak borçlarını taksitlendirmek isteyen kimselerin başvurularını 25 Kasım'a kadar yapmaları gerekiyor. Buna göre vergi borcu taksitlendirme başvuruları için son 5 gün kaldı.


Vergi dairelerine; 


› 30 Haziran 2016 tarihinden (bu tarih dâhil) önceki dönemlere ait vergi, resim, harç ve bunlara ilişkin cezalar ile gecikme faizi ve gecikme zammı alacakları, 


› 30 Haziran 2016 tarihinden (bu tarih dâhil) önce verilen askerlik, seçim, trafik, nüfus, karayolu taşıma, otoyollar ve köprülerden ihlalli geçiş idari para cezaları ile RTÜK idari para cezaları, 


› Kanunun yayımlandığı 19/08/2016 tarihi itibariyle vadesi geldiği halde ödenmemiş ya da ödeme süresi henüz geçmemiş olan vergi dairelerince takip edilen vergi dışındaki diğer amme alacakları (ecrimisil , öğrenim ve katkı kredisi alacakları gibi) için başvurulabilir. Vergi yapılandırma rehberi 2016!


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com