Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Vergi yapılandırma dönemi ne zaman son 2016?

Vergi yapılandırmaları başvuruları 31 Ekim'de sona erecekti. Ancak Bakanlar Kurulu'nun kararı ile bu süre uzatıldı. Peki, vergi yapılandırma dönemi ne zaman son 2016?


6736 sayılı Kanunda yer alan başvuru süreleri, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrası ile 6 ncı maddesi hükmü saklı kalmak üzere, Kanunda belirtilen sürelerin bitiminden itibaren 25/11/2016 tarihine (bu tarih dahil) kadar 


- Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan başvuru ve ilk taksit ödeme süresi, Kanunun yayımlandığı 19/8/2016 tarihinden (bu tarih hariç) 31/10/2016 tarihine (bu tarih dahil) kadar yapılan tebligatlara münhasır olmak üzere, Kanunda belirtilen sürelerin bitiminden itibaren bir ay, uzatıldı.


Buna göre, vergi yapılandırma başvuru dönemi 25 Kasım mesai bitimine kadar devam ediyor.


Yapılandırma başvurusu onaylanan vergi borçlarında ilgili dönemlerde geçerli olan Yİ-ÜFE aylık değişim oranları uygulanıyor. 30 Haziran 2016'ya kadar olan borçlar yapılandırılabiliyor. 


Beyan edilmemiş veya eksik beyan edilmiş vergiler için biriken borçlar yapılandırılarak ödenebiliyor. İsteyenler peşin isteyenler ise borcunu taksitlendirerek ödüyor.


Yapılandırılabilen borçlar arasında emlak ve çevre temizlik vergisi borçları da yer alıyor. 


Yapılandırma başvuruları borcun olduğu ilgili kuruma yapılıyor. Emlak ve çevre temizlik vergisi borçları ilgili belediyede yapılandırılabiliyor.Vergi yapılandırma sürelerinin uzatılması hakkında karar!

http://emlakansiklopedisi.com/wiki/vergi-yapilandirma-surelerinin-uzatilmasi-hakkinda-kararIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com