Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Vergi yapılandırma ilk taksiti 30 Kasım'da!

TBMM'de kabul edilen yani kanun ile yeniden yapılandırma kanunundan yararlanmak için son başvuru süresi olan 25 Kasım 2016 tarihinde herhangi bir değişiklik yapılmadı. İlk taksit ve peşin ödemeler de 30 Kasım 2016 tarihine kadar yapılacak.


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısının, 16 Kasım'da TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.


Kanun ile haklarında vergi incelemesi olup da yapılandırma kanunundan sonra incelemesi tamamlanan ve kendilerine yapılan tebligat üzerine 30 günlük başvuru süresini kaçıran mükelleflere yeni bir hak verilmesine imkan sağlanıyor.


Konu ile ilgili AA muhabirlerine açıklamalarda bulunan Ağbal, "Bu maddeyi bir örnekle anlatmak gerekirse; 19 Ağustos 2016 tarihinde hakkında vergi incelemesi olan bir mükellefimiz, yapılandırma imkanlarından inceleme bittikten sonra yararlanabiliyor. İnceleme bitiminde kendilerine ihbarname tebliğ edilen mükelleflerimizden bazıları bu 30 günlük süre içinde başvurusunu yapmış, yapılandırmanın getirdiği imkanlardan yararlanmış. 200 bin civarında mükellefimiz ise kendileri için de sürenin ekim ayının sonunda bittiğini düşünerek, başvurusunu yapmamış.


Yine haklarında vergi incelemesi olan bazı mükellefler de başvuruyu yapmış, ancak ödeme süresinin kendileri için de 30 Kasım olduğunu zannederek, gereken sürede ödemelerini yapmamış. Şimdi, bu durumda olup da yapılandırmanın getirdiği haklardan yararlanma imkanını kaybeden mükelleflerimize yeni bir şans tanıyoruz." dedi.


Ağbal, 20 Ağustos 2016 tarihi ile 31 Ekim 2016 tarihleri arasında, tebliğ edilen ihbarnameler üzerine süresinde, yani 30 günde başvuramayan mükelleflerin, yeni getirilen bu düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdiği ay sonuna kadar başvurularını ve ödemelerini yapabileceğini söyledi.


Yeniden yapılandırma kanunundan yararlanmak için son başvuru süresi olan 25 Kasım 2016 tarihinde herhangi bir değişiklik yapılmadı. İlk taksit ve peşin ödemeler de 30 Kasım 2016 tarihine kadar yapılacak.

Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları