Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Vergi yapılandırma taksiti ne zaman ödenir?

6736 sayılı Kanun ile vergi borçlarına yapılandırma fırsatı tanınmıştı. Peki, vergi yapılandırma taksiti ne zaman ödenir?


6736 sayılı Kanun ile vergi borçlarına yapılandırma fırsatı tanınmıştı. Yapılandırma için başvurular 31 Ekim'e kadar yapılabiliyordu. Ancak yapılandırma için başvuru dönemi alınan bir karar ile 25 Kasım'a kadar uzatıldı.


Müracaatı onaylanan vergi borçlarında ilgili dönemlerde geçerli olan Yİ-ÜFE aylık değişim oranları uygulanıyor. 30 Haziran 2016'ya kadar olan borçlar yapılandırılabiliyor.


Yapılandırma başvuruları borcun olduğu ilgili kuruma yapılıyor. Emlak ve çevre temizlik vergisi borçları ilgili belediyede yapılandırılabiliyor.


Taksit seçenekleri 6, 9, 12 ve 18 ay şeklinde olup, her taksit 2 ayda bir ödenebiliyor. Böylece vatandaşlar 12 ile 36 ay arası dönemde bu borçlarını ödeyebiliyor.


Peki, vergi yapılandırma taksiti ne zaman ödenir?

6736 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan başvuru ve ilk taksit ödeme süresi; Kanunun yayımlandığı 19/8/2016 tarihinden (bu tarih hariç) 31/10/2016 tarihine (bu tarih dâhil) kadar yapılan tebligatlara münhasır olmak üzere Kanunda belirtilen sürelerin bitiminden itibaren bir ay uzatılmıştır.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com