Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Vergi yapılandırmasında taksit ödeme süresi uzatıldı!

Cumhurbaşkanlığı'nın bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan kararı gereğince, vergi yapılandırmasında taksit ödeme süresi 15 Ekim'e uzatıldı..


Cumhurbaşkanlığı'nın 11/5/2018 Tarihli ve 7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Kapsamındaki Bazı İlk Taksit Ödeme Sürelerinin Uzatılmasına Dair Karar, bugünkü Resmi Gazete'de yer aldı.


Karar kapsamında 11/5/2018 Tarihli ve 7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun kapsamında 1 Ekim 2018 tarihine kadar ödenmesi gereken ilk taksit ödeme süresi 15 Ekim 2018 tarihine (bu tarih dahil) kadar uzatıldı.


Yapılandırılan vergi borçlarının ilk taksit ödemesi 15 Ekim 2018 günü akşamına kadar yapılabilecek. Ödeme borcun bulunduğu kurumun veznelerinden yapılabilecek.


Yapılandırılan vergi borçları


31 Mart ve öncesi döneme ait vergi, resim ve harç borçları kanun kapsamında yapılandırıldı. Kanun kapsamında emlak ve çevre temizlik vergisi olan mükellefler bağlı oldukları belediyeye müracaat ederek borçlarını taksitlendirdi.


Yapılandırmadan yararlanan vatandaşlar, borç aslını ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranları esas alınarak hesaplanan tutarı ödedikleri takdirde, gecikme faizini, zammını ve vergi cezalarını ödemiyor.