Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Vergide büyük yapılandırma fırsatını kaçırmayın! Son 15 gün!

6736 sayılı Kanun ile beyan edilmemiş veya eksik beyan edilmiş vergiler yapılandırılıyor. Vergide büyük yapılandırma fırsatını kaçırmayın! Son 15 gün kaldı..


Geçtiğimiz aylarda yürürlüğe giren 6736 sayılı Kanun ile vergi borçlarına yapılandırma fırsatı tanınmıştı. Bu kanun ile beyan edilmemiş veya eksik beyan edilmiş vergiler yapılandırılıyor.


Yapılandırma başvuruları borcun olduğu ilgili kuruma yapılıyor. Emlak ve çevre temizlik vergisi borçları ilgili belediyede yapılandırılabiliyor.


Başvurusu onaylanan vergi borçlarında ilgili dönemlerde geçerli olan Yİ-ÜFE aylık değişim oranları uygulanıyor. Kanun ile 30 Haziran 2016 tarihine kadarki borçlar yapılandırılabiliyor.


Taksit seçenekleri 6, 9, 12 ve 18 ay şeklinde olup, her taksit 2 ayda bir ödenebiliyor. Böylece vatandaşlar 12 ile 36 ay arası dönemde bu borçlarını ödeyebiliyor.


Yapılandırma için başvurular 31 Ekim'e kadar yapılabiliyordu. Ancak yapılandırma için başvuru dönemi alınan bir karar ile 25 Kasım'a kadar uzatıldı.


6736 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan başvuru ve ilk taksit ödeme süresi; Kanunun yayımlandığı 19/8/2016 tarihinden (bu tarih hariç) 31/10/2016 tarihine (bu tarih dâhil) kadar yapılan tebligatlara münhasır olmak üzere Kanunda belirtilen sürelerin bitiminden itibaren bir ay uzatıldı.Vergi Yapılandırma Kanunu Soru ve Cevapları!
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com