Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Veryeriler İnşaat

Türkiye’nin en ünlü tatil mekanı olan Alaçatı’da Köy İçi Alaçatı Taş Evler projesini hayata geçiren firmadır. Veryeriler İnşaat, İzmir’in sanat ve sosyal yaşamında da boy göstermektedir.
Veryeriler İnşaatVeryeriler İnşaat’ın kurucusu kimdir?İzmir'de 1949 yılında faaliyete geçen Veryeriler İnşaat'ın kurucusu Mehmet Veryeri iş yaşamına marangozlukla başlıyor. 1953-1957 yılları arasında Çeşme de şantiye (plaj) evleri diye adlandırılan yerde marangozluk ve inşaat işlerini üstleniyor. 1960'ların ilk yarısında İzmir Karabağlar'da Veryeri Kerestecilik kuruluyor. Kereste fabrikası kurarak hem kendi ihtiyaçlarını karşılayan, hem de ürettiği malları Ege bölgesinde toptan ve perakende olarak satmaya başlayan Veryeriler Kerestecilik, 1981 yılında Vertaş Veryeriler A.Ş olarak oğullarına devroluyor. Veryeriler İnşaat’ı kimler yönetiyor?1991 yılında kurumsal nitelikli yapılaşmaya başlayan şirket Veryeriler İnşaat A.Ş olarak hizmet vermeye başlıyor. Veryeriler İnşaat A.Ş genelde İzmir ve çevresinde özelde Çeşme/Alaçatı'da pek çok projeye imza attı. Veryeriler İnşaat Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Alp Aslan Veryeri, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini ise Alpan Veryeri yürütüyor. Alpan Veryeri kimdir?

Veryeriler İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alpan Veryeri hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!


Veryeriler İnşaat ne zaman kuruldu?Her geçen gün inşaat sektöründe daha fazla projede yer alan Mehmet Veryeri 1989 yılında yine profesyonelce bir karara imzasını atmış ve Veryeriler İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi kurarak sektöründe daha büyük adımlarla ilerlemeye başlamıştır.Vertaş Veryeriler A.Ş. ne zaman kuruldu, neler yaptı? 1949 yılında kurulan şirket, 2007 yılına kadar orman ürünleri sektöründe faaliyet göstermiş olup, 2007 yılından sonra İzmir ve çevresinde çeşitli projeler geliştirerek inşaat sektöründe faaliyet göstermeye başlamıştır. İzmir, Çeşme ve Alaçatı’da çeşitli projelerle faaliyet göstermektedir.Veryeriler İnşaat nasıl ünlendi?Veryeriler İnşaat uzunca bir süredir, Alaçatı'nın mimari dokusunu bozmadan, eki Rum mimarisinin özelliklerini devam ettirerek, 12 ay yaşanılacak, doğa dostu meskenler oluşturuyor. Eskiden yapılan özgün mimarileri yeniden canlandırarak Alaçatı'ya gezi kazandırmak amacıyla Rum mimarisini örnek alan şirket, eski Rum mahalleleri benzeri bugünün mahallelerini, ahşap ve taşı buluşturarak 2002'den bu yana taş evler inşa ediyor. 2002'den bugüne dek yaklaşık 300 taş üreten firma, bu yıl 11 'inci yılını kutluyor. Halen devam eden taş ev projelerinin yanı sıra önümüzdeki 5 yıl içerisinde de 65 adet taş ev yapmayı planlıyor Veryeriler İnşaat'ın Köy İçi Taş Evler projesinde, avlulu - avlusuz, değişik bahçe büyüklükleri ve 2+1, 3+1,4+1 gibi ev seçeneklerine sahip. Yapımı sadece 9 ay süren evler, Haziran ayında sahiplerine teslim ediliyor. 1 Ekim 2012'de başlayan ve halen üretimi devam eden 30 adet taş ev de 30 Haziran'da teslim edilecek. Büyük ilgi gören evlerin fiyatları; 270 bin Euro ile 290 bin euro arasında değişiyor. Veryeriler İnşaat, sanata nasıl destek veriyor? Veryeriler İnşaat, Alaçatı'da yalnızca inşaat sektöründe hizmet vermiyor. Firmanın Alaçatı'daki satış ofisi bir sanat galerisine dönüştürülmüş. 365 gün açık olan satış ofisi çok sayıda sanatçıyı galeride misafir ediyor. Şirket, Alaçatı'da gerçekleşen pek çok festival ve etkinliğin de sponsoru. En son geçen yıl gerçekleşen Alaçatı Ot Festivali'ne sponsor olan Veryeriler, Alaçatı'nın tanıtılması ve varolan dokusunun korunması adına önemli çalışmalara imza atıyor. Veryeriler’in tamamlanan projeleri hangileri? Alaçatı 5150 A / C:  2011 yılının Eylül ayında inşaatına başlanan ve Alaçatı 5150′nin devamı olan proje, Alaçatı Hacımemiş Mahallesi’nin sonuna doğru 6000m2 arsa üzerine inşa edilmiştir. Merkeze 5 dakikalık yürüyüş mesafesindedir.


Proje, herbiri farklı mimariye sahip 22 taş ev ve 16 odalı 1 butik otelden oluşmaktadır. 2+1 (95 m2) ve 3+1 (120 – 130m2) olmak üzere 2 farklı seçenekte dizayn edilen her evde ortalama 75 m2 bahçe bulunmaktadır. 


Alaçatı 8: Proje, Alaçatı 5150 projesinin bitişiğinde olup merkeze yürüyüş mesafesindedir. Proje 3+1 120  m2 iç mekan ve 150 m2 bahçeye sahip 2 adet taşevden oluşmaktadır. Proje Hacımemiş mahallesinin sonuna doğru olan bölgede konumlandırılmıştır.


Alaçatı 9: 15 Eylül 2011 tarihinde başlayacak olan proje köy merkezine 2 dk yürüyüş mesafesinde olup lavanta restaurantın arkasındadır. Proje 3+1 120 m2 iç mekan ve 150 m2 bahçeye sahip 2 adet taşevden oluşmaktadır.Proje eski Rum mahallesi içinde işlek bir bölgede konumlandırılmıştır.


Alaçatı 118: Proje Alaçatı çarşı yoluna paralel, Tuval Restaurant ile El Beso Restaurant’ın hemen arkasında bulunan,eskiden otopark olarak kullanılan bölgededir. Proje, 12 taş evden oluşan bir mahalle şeklindedir. Paralel ada bazında çalışılmış olup kendi içinde küçük köy meydanı, çeşmesi, oturma mekanı ile özgün bir konsept oluşturmaktadır.


Alaçatı’nın eski Rum mimarisinden örnek alınarak projelendirilen evler taş, sıva üzeri renkli duvarlar, cumbalar, fransız balkonlar, üst balkonlarda ve girişlerde keyif pergolaları ve muhteşem bahçe peyzajı ile oluşturulmuştur. Bu projeye 2010 Eylül ayında başlanmış olup 2011 haziran ayında teslim edilmiştir.


Alaçatı 5150 B / D: Alaçatı 5150, Hacımemiş’te 31 taş evden oluşan bir mahallenin 1. Etap’ın 3 evlik B bloğunu ve 6 evlik D bloğunu oluşturmaktadır. 2. Etap A ve C blokları 1 Butik Taş Otel ve evlerden oluşmaktadır. Paralel ada bazında çalışılmış olup kendi içinde küçük sokakları, ortak mekanları, oturma mekanı, ile özgün bir konsept oluşturmaktadır.


Evler, Alaçatı’ nın eski Rum mimarisinden örnek alınarak taş, sıva üzeri renkli duvarlar, cumbalar, fransız balkonlar, üst balkonlarda ve girişlerde keyif pergolaları ve muhteşem bahçe peyzajı ile oluşturulmuştur.


Alaçatı 5150 B – D projesi, 2010 Eylül ayında başlanmış olup 2011 haziran ayında teslim edilmiştir.


Alaçatı 146: Proje, Taşotel Sokağı köşesinde olup merkeze 2-3 dakika yürüyüş mesafesindedir. Tek blok taş ev olarak tasarlanmıştır. Parsele yerleşim doğu / batı doğrultusundadır ve ön cephesi doğuya, arka cephesi batıya bakmaktadır. 


Parsel 200 m2 alana sahiptir. Evin kapladığı alan 85 m2, teras 24 m2 ve bahçe 91 m2’dir. Evin toplam alanı (zemin + 1.kat) 150 m2 dir. Eve giriş, evin doğuya bakan ön cephesinden sağlanmakta ve ön cephede kapalı bir garaj bulunmaktadır.


Alaçatı 3: Proje bitişik 2 evden oluşan ikiz taş ev olarak tasarlanmıştır. Evlerin ön cepheleri doğuya, arka cepheleri batıya bakmaktadır. Evler ayrı ayrı 325 m2 alana sahiptir. Her iki evin ayrı ayrı kapladığı alan 65 m2, teras 20 m2 ve bahçe 240 m2’dir. Evlerin çevresi, yüksekliği 2 ile 2.5 metre arasında değişen 40 cm kalınlığında duvarlarla çevrilmiştir. Her iki evin ayrı ayrı alanı (zemin + 1.kat) 130 m2 dir.


Alaçatı 6104: Proje bitişik 2 evden oluşan ikiz  taş ev olarak tasarlanmıştır. Parsele yerleşim kuzeydoğu / güneybatı doğrultusundadır. Evlerin ön cepheleri güneybatıya, arka cepheleri kuzeydoğuya bakmaktadır. Her iki ev ayrı ayrı 265 m2 alana sahiptir. Her iki evin ayrı ayrı kapladığı alan 54 m2, teras 20 m2 ve bahçe 191 m2’dir. Evler, yüksekliği 2 ile 2.5 metre arasında değişen 40 cm kalınlığında duvarlarla çevrilmiştir. Her iki evin ayrı ayrı alanı (zemin + 1.kat) 110 m2’dir.


Taş evlerin 2. kat duvarları köy sıvası, diğer tüm duvarları el yapımı yığma taştan oluşmaktadır. Kapı, pencere ve cumbaları ahşap olarak uygulanmış olup ön cephe zemin kat pencerelerine dokuya uygun demir ferforje uygulanmıştır. Evlere giriş bahçe kapısından sağlanmakta ve kuzeybatı, güneydoğu cephesinde bulunan giriş kapılarına bahçe giriş kapısından ulaşım sağlanabilmektedir. Her iki evde bahçe kapısından sonra otopark bulunmaktadır.


Alaçatı Taş Evler 4: Taş evler; Alaçatı’nın geleneksel yapısına uygun el yapımı taş dokusu, eski Rum mimarisine özgü ahşap kapı, pencere ve cumbaları, odalarının sadeliği ve yeşil bahçesiyle ev sahiplerine sonsuz mutluluk ve keyifli bir yaşam sunmaktadır.


Günümüzün gereksinimleri gözönünde bulundurularak modernize edilen Alaçatı Taş Evler 4 Projesinin inşaatına Eylül 2008’de başlanmış ve 2 bölüm şeklinde gerçekleştirilmiştir.


10 evden oluşan 1. bölüm Haziran 2009’da, 20 evden oluşan 2. bölüm ise Haziran 2010′da teslim edilmiştir.

Alaçatı Taş Evler 1 – 2 – 3: Taş Evler, Alaçatı’nın geleneksel mimari dokusuna uygun olarak tasarlanmıştır. Alaçatı’nın tarihi taş evleri modernize edilerek, geçmiş ve gelecek bugüne yansıtılmıştır. Görselliği, kullanımı ve rahatlığı ile sağlığınıza uygun yapıdadır. Doğaya sağladığı uyum ile günümüzün en büyük görüntü kirliliği olan beton bloklardan uzak bir görünüme sahiptir.


Alaçatı Taş Evler 1 Projesi,  Alaçatı merkezinde 33 adet iki katlı villa olarak tasarlanmıştır. Taş Evler I A Tipi, B Tipi ve C Tipi olmak üzere 3 tip olarak tasarlanmıştır. A Tipi 250 m2 parsel içinde teras hariç 100 m2, B ve C Tipleri 350 m2 parsel içinde teras hariç 140 m2 olarak tasarlanmıştır. Mart 2003′te inşaata başlanmış, Haziran 2005′te 23 adet villa, Haziran 2006’da ise kalan 10 villa iteslim edilmiştir.


Alaçatı Taş evler 2 Projesi,  Alaçatı merkezinde 38 adet iki katlı villa olarak tasarlanmıştır. Şubat 2006′da inşaata başlanmış, Ağustos 2007′de teslim edilmiştir.


Alaçatı Taş Evler 3 Projesi, Alaçatı merkezinde 10 adet iki katlı villa olarak tasarlanmıştır. Ekim 2006′da inşaata başlanmış, Ekim 2007’de teslim edilmiştir.


Mandalin Evleri: Narlıdere’de konumlanan  Mandalin Evleri şehrin gürültüsünden uzakta bahçeler arasında huzur sunuyor ev sahiplerine. 17.000m2′lik alana yayılmış olan bu projenin 14.000m2′sini yeşil alan ve yollardan oluşan bahçe alanı kaplıyor.


Bu projenin en önemli özelliği farklı seçenekler sunan 5 ayrı tipte evden oluşması. Boyutları 500-550m2 arası değişen evlerin iç ve dış mimarisi ince ince hesaplanmış ve her bir metrekareden maksimum verimlilik almak üzere planlanmıştır.


Alacavadi Evleri: Çeşme ilçesi birkaç beldeden oluşur ki bunlar doğası ve tarihi yansıtmalarıyla bir bütün oluşturur.

Çamlık, Ilıca beldesini Alaçatı’ya bağlayan uzun ama serin bir yoldur. Bu yolun en büyük özelliği yol boyunca iki taraflı upuzun çamlık ağaçlarından oluşmasıdır. Bu yol, içinden geçenleri yürüyüş, koşu, bisiklet gibi sporlara özendirirken uzun çam ağaçlı manzarası ile de hayal alemine götürür.


Alacavadi Evleri bu yolun kenarında, Çerkezköy Bakkaliyesi’nin hemen yanında  yer alır. Alacavadi Evleri’nin inşaatına 30 Eylül 2007′de başlanmış, Temmuz 2008′de 10 adet villa teslim edilmiştir.


Florida Evleri: Çeşme’nin en farklı ve en iddialı yapılarından olan Florida Evleri’nin mimarisi, eski Çeşme Plaj evlerinin konsepti göz önünde bulundurularak oluşturulmuş bu sayede de tek katlı, konforlu ve geniş evler ortaya konmuştur.


Florida Evleri 6 adet tek katlı olarak tasarlanmıştır. Her evin kendine ait bahçesi ve havuzu bulunmaktadır. Kasım 2004′te inşaatına başlanmış, Haziran 2005′te 6 adet tek katlı villa sahiplerine teslim edilmiştir.


Altınvadi Villaları: Altın Vadi Villaları, Çeşme – İzmir yolu üzerinde Çeşme şehir merkezine 2 dakika uzaklıkta 

bulunmaktadır. Veryeriler İnşaat’ın birikim ve özverili çalışması ile inşa edilen Altın Vadi Villaları, her mutlu günün başlangıcı olarak gururla sunduğumuz projelerimiz arasında yerini almıştır.


Altın Vadi Villaları 24 adet iki katlı villa olarak tasarlanmıştır. Site formunda ortada ortak kullanılan havuz ve etrafında evler yer alır. Mayıs 1997′de inşaata başlanmış, Mayıs 2000′de 24 adet villa teslim edilmiştir.


Kabadayı Sitesi: Kabadayı Sitesi, insanların birbirlerinden koparak müstakil yaşadıkları dönemde farklılık yaratarak ortak bir alanı paylaşan samimi dostlukların kurulmasında yardımcı olan bir sitedir.


Ortada ortak kullanılan bir havuz ve etrafında evlerin yer aldığı site bugün Çeşme Ilıca’nın en özel sitelerinden olup 24 adet iki katlı villadan oluşmaktadır. Sitenin inşaatına Haziran 1992′de başlanmış, Haziran 1994′te de teslim edilmiştir.


Ilıca Evleri: Veryeriler İnşaat’ın ilk iprojesi olan Ilıca Evleri, Çeşme’deki yaşam koşulları düşünülerek tasarlanmış, ufak fakat kullanışlı evlerdir.


Ilıca Evleri 6 adet iki katlı villadan oluşur. 1989 yılında inşaatına başlanmış, 1991 yılında tamamlanmıştır. Ilıca Evleri, Veryeriler İnşaat’ın nazar boncuğudur.Veryeriler İnşaat’ın devam eden projeleri hangileri? Alaçatı 11 / 2.Etap, Alaçatı 12 ve Alaçatı 11. Firmanın gelecek projeleri hangileri? Alaçatı Loft 2, Alaçatı Loft 1, Alaçatı 13, Alaçatı 10 ve Alaçatı 5005. Veryeriler İnşaat, hangi konularda haber oldu?Ünlülerin yeni gözdesi taş evler oldu! (Emlakkulisi.com, Haziran 2013)


İzmir'de Veryeriler İnşaat'ın hayata geçirdiği taş evler projesinden bir çok ünlü ev sahibi oldu...

Veryeriler İnşaat'ın girişimi ile İzmir'in Alaçatı bölgesinde yükselen taştan yapılan evler ünlülerin gözdesi haline geldi. Taş evlerden konut sahibi olanlar arasında Demet Akbağ, Kerem Gönlüm ve Koç Holding'in CEO'su Turgay Durak yer alıyor.


Veryeriler İnşaat Taş evleri yeniden gündeme getirdi! (Mortgage Dergisi, Nisan 2013)


Alaçatı'nın geleneksel taş evleri Veryeriler İnşaat ile yeniden Türkiye gündemine girdi. 10 yıl içinde Alaçatı'da geleneksel dokuda inşa ettiği evleri hayata geçiren Veryeriler Köy içi Alaçatı Taş Evleri ile sektörde öne çıkıyor...

Mitolojide rüzgar tanrısının yaşadığı yer olarak bilinen Alaçatı, son yıllarda deniz ve doğa turizmine yönelik gelişimi ile dikkat çekiyor. Büyük kentlerden, Ege’nin bu şirin bölgesine yönelen ilgi her geçen gün daha da artmakta.

Bu ilginin oluşmasında kuşkusuz iyi altyapı ve kaliteli gayrimenkul imkanlarının sunulması da çok önemli rol oynuyor. Bölgenin en önemli gayrimenkul projelerine önderlik eden şirketlerin başında konut sektöründe 22 yıldır faaliyet gösteren ve Alaçatı’da gerçekleştirdiği ‘Köy İçi Taş Evler’ ile dikkat çeken Veryeriler İnşaat geliyor.


Veryeriler inşaat uzunca bir süredir, Alaçatı’nın mimari dokusunu bozmadan, eki Rum mimarisinin özelliklerini devam ediliyor. 1 Ekim 2012’de başlayan ve halen üretimi devam eden 30 adet taş ev de 30 Haziran’da teslim edilecek. Büyük ilgi gören evlerin fiyatları; 270 bin Euro ile 290 bin euro arasında değişiyor. Veryeriler İnşaat’m evlerinin en önemli özelliklerinden biri, birbirinin aynı olan betonarme yapılar yerine kişiye özel olarak tasarlanan taş evler olması. Şirket, müşterilerin zevk ve ihtiyaçlarını karşılayacak en uygun çözümleri sunuyor, kişisel taleplere dayanarak sipariş usulü yöntemi uyguluyor.


Yeni projeler yolda Veryeriler İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alpan Veryeri, Alaçatı’da taş evler konusuna odaklanmalarını, geçmişi çok uzun yıllara dayanan bir geleneksel mimariyi toplumun hizmetine en modern şekli ile sunmakta isteklerine bağlıyor.


Amaçlarının eskiden yapılan özgün mimarileri yeniden canlandırmak ve Alaçatı’ya geri kazandırmak olduğunu dile getiren Veryeri, “Eski Rum mimarisini örnek aldık. Bu sürece başlamadan önce sokak sokak, ev ev gezdik ve Alaçatı ev dokusunu yükselttik. Eski Rum mahalleleri benzeri bugünün mahallelerini yarattık. Ahşap ve taş buluşturduk. Böylece 2002’den beri Alaçatı’da 300’ün üzerinde taş ev inşa ettik” diye konuştu.


İş dünyasından özel ilgi Müşterileri arasında en büyük holdinglerin CEO’larınm da bulunduğunu, sanat insanlarının, tıp insanlarının da kendilerinden konut aldıklarını belirten Veryeri, “Amacımız mimariye, çevreye, sağlıklı dokuya sahip çıkan bir kitleye ulaşmaktı.


Ortak değerleri olan, ortak bilince sahip, değişik meslek yapısına sahip kişileri biraraya getirmekti. Alaçatı’da bu amaca ulaştığımızı görmek bizi fazlası ile mutlu ediyor” diye konuştu.


Taş ev satışlarının neredeyse tamamı dost tavsiyesi ile gerçekleşiyor. Müşterilerin büyük bir bölümü İstanbullu. Veryeriler İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alpan Veryeri, büyük şehirde yaşayan nüşterilerinin, Alaçatı’da kendilerine bambaşka bir yaşam kurduklarını, dar sokakları, mavi bayraklı sahilleri, sıcak komşuluk ilişkileri ile şehrin tersine hayatın yavaş aktığı bu yöreyi hemen benimsediklerini ve artık 12 ay yaşanılacak meskenler yarattıkları için bu evlerin tercih edildiğini söylüyor.


Veryeriler İnşaat’ın, Alaçatı 13, Alaçatı 14, Alaçatı 5 adlı projeleri de gelecek Ekim ayinda başlayıp, 14 Haziran ayında teslim edilecek. Ayrıca Alaçati projesinin 2. Etap inşaatına da devam edilecek.Ayasaranda Residence projesi için İstanbullu patronlar sırada! (Emlakkulisi.com, Mart 2013)


Köy İçi Taş Evler projesi kapsamında inşa edilen evlerin satışlarını yürüten Veryeriler İnşaat'ın Çeşme Yat Limanı'ndaki yeni projesi için İstanbullu yöneticiler sıraya girdi...


İzmir'in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı'da son 10 yılda 320 taş ev inşa edildi. Köy İçi Taş Evler projesi kapsamında inşa edilen evlerin satışlarını yürüten Veryeriler İnşaat'ın Çeşme Yat Limanı'ndaki yeni projesi için İstanbullu yöneticiler sıraya girdi. 


Veryeriler İnşaat Yönetim Kutulu Başkanı Alphan Veryeri, projenin bölgenin en lüks projesi olacağını ve projenin Haziran'da satışa çıkacağını ifade etti. 


Butik tasarlanan ve Ayasaranda Koyu'nda denize sıfır konumda inşa edilen olan projede 16 villa ve rezidans için 20'inin üzerinde üst düzey yönetici başvurdu.  


Alpan Veryeri: Alaçatı 11 ve Loft Taşevler'den sonra otel yolda! (Sahibinden.com/projeler, Haziran 2012)


Konutta ‘Taş’ devrini başlatan Veryeri, loft trendini Alaçatı’ya taşıyor Veryeriler İnşaat, 10. Yılında Alaçatı’ya 2 yeni proje ve bir otel kazandırıyor


Veryeriler İnşaat'ın 10 yıldır Alaçatı'nın kimliğine ve tanıtımına katkıda bulunan Taşevler artık Veryeriler İnşaat'ın markası haline geldi.


Eylül ve Ekim aylarında peşpeşe Alaçatı 11 ve Loft Taşevler projelerine başlayacak olan Veryeriler İnşaat Alaçatı’ya bir de otel kazandırmanın hazırlığı içinde.


Veryeriler İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alpan Veryeri, sahibinden.com Projeler Editörü Selma 

Şenol’a konuştu. Yeni projelerini, Alaçatılı kimliğini ve sektördeki yenilikleri değerlendirirken Alaçatı’da fiyatların nasıl tırmandığına da dikkat çekti.


Basında geçtiğimiz günlerde Çeşme’de arsa fiyatlarının yüzde 20 arttığı yer aldı. Konut fiyatlarında ise yüzde 45 artış bekleniyor. Bu rakamlar dikkat çekici ama Alpan Veryeri’nin aktardığı Alaçatı rakamları spesifik noktalarda hele de uzun vadede yatırımcıların ne kadar kazançlı çıktığının en doğru göstergesi.


Veryeri “10 yıl önce Alaçatı’da 500m2 olan bir arsa 10.000 $ idi. Bugün 275.000 $ oldu. Konut fiyatları da çok hızlı gelişti. 2003-2004 döneminde 100.000–150.000$ olan konutların fiyatı bugün 250.000 Euro ya kadar yükseldi” dedi. İşte Veryeriler İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alpan Veryeri’nin 

Sahibinden.com/projeler’e anlattıkları….


Uzun zamandır Alaçatı’da varlık gösteriyorsunuz. Doğa ve rüzgar sörfü düşkünleri için Alaçatı’nın önemini biliyoruz ama şirket olarak sizi bu bölgeye yönlendiren özel nedenler neler?


Biz 10 yıldır Alaçatı’da sizin de bildiğiniz gibi inşaat yapmaktayız. Sörf ve Alaçatı’nın doğası tabiî ki çok önemli ama bizce en önemli etken Alaçatı’nın tarihi dokusunun korunabilir olmasıdır. Bunu görerek, bilerek ve bugüne uyarlayarak yapabileceğimize inandığımız mahalleler ve taş evler ile Arnavut kaldırımları, meydanları ile buraya sahip çıktık. Bu sahiplenme duygusu bizi destekleyen müşterilerimiz ile ne kadar doğru iş yaptığımızın göstergesidir. Buram buram tarih kokan sokakları, eski taş evleri bizi ve bizim gibi düşünenleri Alaçatılı yaptı. Bugün bizden ev almak isteyenler koruduğumuz eskiyi hissettiren evlerimiz ile bizden daha iyi Alaçatılı oldular.


Loft taş evler projesi, Alaçatı’da kaçıncı projeniz? Şu ana kadar kaç konutluk bir portföye ulaştınız?


Loft Taşev projelerimiz bizim 12.projemizdir. Alaçatının Hacımemiş Mahallesinde ve Yeni Mecidiye mahallesinde köy içinde kalmış eski taş evlerin bitişiğindedir. Oluşmuş mahallelerin arasında kalan muhteşem güzellikte bugüne uyarlı Loft taş evler projeleri gerçekleştireceğiz.


2012 Ekim ayında başlayıp 2013 Haziran ayında sahiplerine teslim edilecek. 4+1 / 5+1 şeklinde yerden ısıtmalı, yaz kış yaşanacak mekanlar yaratacağız. 10. Yılımızı kutladığımız Alaçatı’da şu ana kadar 236 taş ev yaptık.


Alaçatı’da bundan sonra da yapmayı düşündüğünüz projeler olacak mı, yoksa artık buraya kadar çevreye bakalım 

demeye başladınız mı?


Alaçatı 11 projemiz başlıyor. Eylül 2012 de başlayıp Haziran 2013 de teslim edeceğimiz 30 adet taş ev inşa edeceğiz. Onun yanında Alaçatı merkezde Loft taş evler ile müşteri odaklı inşaatlar gerçekleştireceğiz. 2015 yılına kadar Alaçatı’dayız. Ama hayat insanın karşısına daha farklı, güzel şeyler çıkartabilir.


10 yıllık süreçte Alaçatı’da konut pazarının gelişmesine katkınız ihmal edilemez. Bu süreçte bölgede gayrimenkul ve konut fiyatları nasıl değişti?


10 yıl önce 500m2 bir arsa 10.000 $ idi. Bugün bu arsalar 275.000 $ oldu. Bu da talebin çok arttığını gösteriyor. Köy merkezinde iş yaptığımız için Arsa üretmek kolay olmuyor. Ama artık bütün Alaçatı sakinleri bizi kendilerinden görmeye başladıkları için arsa üretmemiz daha kolay oluyor. Konut fiyatları da çok hızlı gelişti. 2003-2004 döneminde 100.000–150.000$ olan konutların fiyatı bugün 250.000 Euro ya kadar yükseldi.


Loft evler trendi genelde Büyükşehirlerde, hatta merkezlerinde görülür. Siz Veryeriler Loft taş evler projesinde loft’u aynı anlamda mı kullanıyorsunuz, bizim için bu konuyu biraz açar mısınız?


Evet , Loft taş ev demekle salon yüksek tavanlı üst oda ve holden zemin katın görülmesini anlıyoruz. Tabii bu evler 100/110 m2 olamaz. Onun için köy içi yeni arsalar yaratarak bu konsept’e uygun 220-250 m2 lik evler yapıyoruz. Ayrıca bu ev bahçe metrekareleri de yaklaşık her ev için 175m2.


Geçen sene Alaçatı’da bir taşeve sahip olmanın bedeli 500 bin TL idi. Yine aynı mı? Ayrıca sizin projelerinizde fiyatlar ne düzeyde?


Geçen sene ile bu sene arasında fiyatlarda %20 fark var. Bizim projelerimizde de evlerin fiyatı 600.000 – 650.000 TL arasında değişiyor.


Siz döviz kuru üzerinden satış yapıyorsunuz. Ama son 1 yıldır Dolar ve Euro yaptıkları çıkışla, pek çok yatırım aracını gölgede bıraktı. Bu durum sizin fiyatlarınıza ya da fiyat politikanıza etki etti mi?


Biz TL ile son 4 yıldır satış yapıyoruz. Ama bu yaz Euro üzerinden fiyatlar belirledik ve satışlarımız başladı.2013 yılı yapılacak evler ve Loft’ lar şimdiden kapış kapış gidiyor. Biz Alaçatı’da iş yapmaktan memnunuz. Tabiiki dolar ve euro bizi karlılık açısından biraz üzdü ama yapacak bir şey yok. Herşeyin dolu tarafını görmek lazım. Evlerimiz satılıyor; bu da bizi mutlu ediyor.


Son KDV uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizin projenize yansıması nasıl olur? Hem Alaçatı gayrimenkul olarak rayici yüksek bir noktada hem de evlerinizin küçük metrekarelerde olamayacağı aşikar. Fiyatlarınıza KDV dahil mi, düzenlemeyi nasıl yansıtacaksınız?


Etkileyeceği çok açık. Piyasalar çok zorlanır. Herkesi etkileyeceği gibi bizi de etkileyecektir. KDV oranları bence bölgesel ve yöreye göre %1 ile %9 arasında olmalıdır. %18 oran insanları ürkütecektir. Biraz piyasalar sarsılır. Sıkıntılar çoğalır. Fiyatlarımıza KDV dahil değil. Faturamızı kesip KDV’ mizi alacağız.


Önceki projelerinizden satışı süren evler var mı?


KDV %1 olmasına rağmen satışta olan evlerimiz vardır. 2 adet taş ev kaldı. 2+1 şeklinde. Köy içi merkezde olup 100 m2 büyüklüğünde. Önümüzdeki projelerimiz 3+1 şeklinde 30 adet taş evden oluşacak. Merkezde ise 10 adet Loft taş ev projemiz başlayacaktır


Sizin bölgeye ilişkin bir otel projeniz de vardı, hayata geçti mi? Geçmediyse planlarınız neler?


Otel projemiz (bu yıl ince işleri boya, doğrama vs. hariç) bayağı toparlandı. Ancak 2013 yılında açacağız. Şimdilik bir problem yok.


İstanbul’da kimi lüks projelerin satış sıkıntısı varken, Alaçatı’da taşevlerin siparişlerinin canlı olmasını neye bağlıyorsunuz?


Alaçatı’da çok satılık taş ev var. Ama bizde yok. Çünkü müşterimiz eşini dostunu ve arkadaşını getiriyor. Gelene de uygun bir şekilde evleri satıyoruz. Herşeyden önce Alaçatı merkezli (ofisimiz merkezdedir) çalıştığımızdan yaz-kış bizi herkes burada buluyor. En küçük sorundan en büyük soruna çok kısa zamanda çözmemiz ve ilgimizden dolayı müşteri memnuniyeti odaklı satışlar yapıyoruz. Bu da bizi ve müşterimizi mutlu ediyor.


Alaçatı’da yaşayan veya yatırımcı olan kitleyi tarif etmeniz gerekse neler söylersiniz?


Belirli bir kültür seviyesinde genelde üniversite, yüksek okul mezunu master yapmış , oturduğunda konuşabilen, ne istediğini ne istemediğini ifade edebilen, zaman ile yarışan kendine ayıracak zamanı buldu mu soluğu Alaçatı da alan, mutlu, keyifli , şık insanların bir araya geldiği bir kitledir.


Rus ve İranlı alıcıların Mütekabiliyet yasasını beklediği basına yansımıştı. Yasa çıktı, satışlara ve piyasaya etkisi oldu mu?


Yabancıların ilgisi var. Ama daha pek fazla yoğunlaşmadı. İsteyenler de kendileri için site istiyorlar. Etrafı kapalı, kimsenin onları rahatsız etmeyeceği, serin, manzaralı yerler istiyorlar.Veryeriler İnşaat, Köy İçi Alaçatı Taş Evleri projesini Haziran'da teslim edecek! (Ekonomist Mortgage, Nisan 2013)


Alaçatı'nın geleneksel taş evleri Veryeriler İnşaat ile yeniden Türkiye gündemine girdi. 10 yıl içinde Alaçatı'da geleneksel dokusuna uygun inşa ettiği 300 taş evi yaşama kazandıran Veryeriler İnşaat, yeni projeleri Köy İçi Alaçatı Taş Evleri ile adından yine sıkça söz ettirecek.


Mitolojide rüzgar tanrısının yaşadığı yer olarak bilinen Alaçatı, son yıllarda deniz ve doğa turizmine yönelik gelişimi ile dikkat çekiyor. Büyük kentlerden, Ege'nin bu şirin bölgesine yönelen ilgi her geçen gün daha da artmakta. 

Bu ilginin oluşmasında kuşkusuz iyi altyapı ve kaliteli gayrimenkul imkanlarının sunulması da çok önemli rol oynuyor. 


Bölgenin en önemli gayrimenkul projelerine önderlik eden şirketlerin başında konut sektöründe 22 yıldır faaliyet gösteren ve Alaçatı'da gerçekleştirdiği 'Köy İçi Taş Evler' ile dikkat çeken Veryeriler İnşaat geliyor. 

Veryeriler İnşaat uzunca bir süredir, Alaçatı'nın mimari dokusunu bozmadan, eki Rum mimarisinin özelliklerini devam ettirerek, 12 ay yaşanılacak, doğa dostu meskenler oluşturuyor. Eskiden yapılan özgün mimarileri yeniden canlandırarak Alaçatı'ya gezi kazandırmak amacıyla Rum mimarisini örnek alan şirket, eski Rum mahalleleri benzeri bugünün mahallelerini, ahşap ve taşı buluşturarak 2002'den bu yana taş evler inşa ediyor. 2002'den bugüne dek yaklaşık 300 taş üreten firma, bu yıl 11 'inci yılını kutluyor. Halen devam eden taş ev projelerinin yanı sıra önümüzdeki 5 yıl içerisinde de 65 adet taş ev yapmayı planlıyor Veryeriler İnşaat'ın Köy İçi Taş Evler projesinde, avlulu - avlusuz, değişik bahçe büyüklükleri ve 2+1, 3+1,4+1 gibi ev seçeneklerine sahip. Yapımı sadece 9 ay süren evler, Haziran ayında sahiplerine teslim ediliyor. 1 Ekim 2012'de başlayan ve halen üretimi devam eden 30 adet taş ev de 30 Haziran'da teslim edilecek. Büyük ilgi gören evlerin fiyatları; 270 bin Euro ile 290 bin euro arasında değişiyor. 


Veryeriler İnşaat'ın evlerinin en önemli özelliklerinden biri, birbirinin aynı olan betonarme yapılar yerine kişiye özel olarak tasarlanan taş evler olması. Şirket, müşterilerin zevk ve ihtiyaçlarını karşılayacak en uygun çözümleri sunuyor, kişisel taleplere dayanarak sipariş usulü yöntemi uyguluyor. 


Yeni projeler yolda 


Veryeriler İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alpan Veryeri, Alaçam'da taş evler konusuna odaklanmalarını, geçmişi çok uzun yıllara dayanan bir geleneksel mimariyi toplumun hizmetine en modern şekli ile sunmakta isteklerine bağlıyor. 


Amaçlarının eskiden yapılan özgün mimarileri yeniden canlandırmak ve Alaçatı'ya geri kazandırmak olduğunu dile getiren Veryeri, "Eski Rum mimarisini örnek aldık. Bu sürece başlamadan önce sokak sokak, ev ev gezdik ve Alaçatı ev dokusunu yükselttik. Eski Rum mahalleleri benzeri bugünün mahallelerini oluşturduk. Ahşap ve taşı buluşturduk. Böylece 2002'den beri Alaçatı'da 300'ün üzerinde taş ev inşa ettik" diye konuştu. 


İş dünyasından özel ilgi 


Müşterileri arasında en büyük holdinglerin CEO'larının da bulunduğunu, sanat insanlarının, tıp insanlarının da kendilerinden konut aldıklarını belirten Veryeri, "Amacımız mimariye, çevreye, sağlıklı dokuya sahip çıkan bir kitleye ulaşmaktı. Ortak değerleri olan, ortak bilince sahip, değişik meslek yapısına sahip kişileri bir araya getirmekti. Alaçatı'da bu amaca ulaştığımızı görmek bizi fazlası ile mutlu ediyor" diye konuştu. 


Taş ev satışlarının neredeyse tamamı dost tavsiyesi ile gerçekleşiyor. Müşterilerin büyük bir bölümü İstanbullu. Veryeriler İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alpan Veryeri, büyük şehirde yaşayan müşterilerinin, Alaçatı'da kendilerine bambaşka bir yaşam kurduklarını, dar sokakları, mavi bayraklı sahilleri, sıcak komşuluk ilişkileri ile şehrin tersine hayatın yavaş aktığı bu yöreyi hemen benimsediklerini ve artık 12 ay yaşanılacak meskenler yarattıkları için bu evlerin tercih edildiğini söylüyor. 


Veryeriler İnşaat'ın, Alaçatı 13, Alaçatı 14, Alaçatı 15 adlı projeleri de gelecek Ekim ayinda başlayıp, 2014 Haziran ayında teslim edilecek. Ayrıca Alaçati 11 projesinin 2. Etap inşaatına da devam edilecek. Veryeriler İnşaat iletişim bilgileri neler?Veryeriler İnşaat A.Ş. (Merkez)


Telefon: +90 232 464 84 94


Fax:        +90 232 464 94 64


Email:     veryeriler@veryerilerinsaat.com


Adres:    Cumhuriyet Meydanı Cumhuriyet Apt. No:12 Kat:5 Daire:501 Alsancak İzmir / Türkiye


Veryeriler İnşaat A.Ş. (Ofis)


Telefon:  +90 232 716 91 96


Fax:        +90 232 716 78 55


Email:     veryeriler@veryerilerinsaat.com


Adres:    Tokoğlu Mahallesi Mustafa Kemal Cad. No:39/A Alaçatı Çeşme / İzmir / Türkiye


Web Adresi: www.veryerilerinsaat.com