Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Vezneciler – Fatih – İstanbul

İstanbul’un Fatih ilçesinde bir semttir. Beyazıt, Laleli, Süleymaniye ve Şehzadebaşı semtlerinin ortasında, merkezî bir konumda yer aldığından gün içinde oldukça işlek bir semt olarak öne çıkmaktadır.


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!


Vezneciler – Fatih – İstanbul

Vezneciler Semti, Fatih, İstanbul...Vezneciler nerede bulunmaktadır?


İstanbul’un Avrupa yakasındaki ilçesi Fatih'te, Ordu Caddesi ile batıda Atatürk Bulvarı ve Haşim İşcan Geçidi arasında, İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü'nün etrafında yer alan semttir. 


Vezneciler'in kuzeyinde Molla Hüsrev Mahallesi, doğusunda Mollafenari Mahallesi, güneyinde Balabanağa ve Mimar Kemalettin Mahalleleri, Batısında Fatih İlçe Merkezi bulunur. 


Vezneciler Semti, idari olarak Balabanağa, Kalenderhane ve Kemalpaşa Mahallelerinin bir kısmına yayılmaktadır. Beyazıt, Laleli, Süleymaniye ve Şehzadebaşı semtlerinin ortasında, merkezî bir konumda yer aldığından gün içinde oldukça işlek bir semt olarak öne çıkmaktadır. İETT'nin Vezneciler kalkışlı otobüs hatları olmakla birlikte, yakın gelecekte M2 hattının güney uzatması kapsamında Şehzadebaşı metro istasyonu da burada hizmete girecektir.Vezneciler – Fatih – İstanbulFatih Belediyesi’nin Vezneciler’deki faaliyetleri nelerdir? 


Vezneciler Metro Çıkışı Meydan Düzenlemesi: Kalenderhane Mahallesi sınırları içerisinde yer alan çalışma alanı 828,29 m² dir. Düzenleme alanı Fevzipaşa Caddesi(Macar Kardeşler Caddesi) ile Veznecileri (Darülfunun Caddesi)  birbirine bağlayan ve yoğun turist sirkülasyonunun hakim olduğu Şehzadebaşı Caddesindeki metro istasyonunun hemen yanı başında yer almaktadır. Yapılacak düzenleme ile meydan hizmeti vermesi planlanmaktadır. Proje aşamasında olan parkın tamamlanmasıyla 201,34 m2 yeşil alan, 573,68 m2 sert zemin ve 53,27 m2 lik bir süs havuzu hizmete sunulacaktır.


İstanbul Üniversitesi Çocuk Evi Yenilendi: Hem üniversite personeli çocuklarına, hem de üniversite dışından 4-6 yaşındaki çocuklara hizmet veren İstanbul Üniversitesi Çocuklar Evi'nin bahçesindeki park, Fatih Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından Mayıs 2012’de yenilenerek çocuklara daha iyi hizmet verebilecek hale getirildi.

İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Çocuklar Evi; İstanbul Üniversitesi Pedagoji Enstitüsü’ne bağlı olarak, Vezneciler, Süleymaniye Caddesi’nde Esnaf Hastanesi’nin karşısında, kendisine ait binada hizmet veriyor


Türkiyat Parkı; Zeki Velidi Togan Parkı Olarak Değiştirildi: Balabanağa Mahallesi Vezneciler Caddesi üzerinde yer alan TÜRKİYAT PARKI Fatih Belediye Meclisi 05.05.2011 tarihli Meclis Kararı ile ZEKİ VELİDİ TOGAN PARKI olarak değiştirilmiştir.Vezneciler Metro İstasyonu ne zaman hizmete açılacak?


İstanbul Büyükşehir Belediyesinin "Her Yerde Metro, Her Yere Metro!" hedefi kapsamında 2019 sonrası tamamlanacak raylı sistemler arasında Edirnekapı- Vezneciler Raylı Sistem Hattı da yer alıyor.


Edirnekapı- Vezneciler Raylı Sistem Hattı 6,5 km uzunluğunda olacak ve yolculuk süresi 10,5 dakika olarak belirlendi.