Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

VIA Grup

Viaport Venezia ve Vialand projeleri için Gürsoy Yatırım Ortaklığı ve Bayraktar İnşaat’a ait Via Properties firması tarafından kurulan gruptur.
VİA Grubu’nu kimler kurdu? VİA Grubu, Viaport Venezia ve Vialand projelerini hayata geçirmek için Via Properties ile Gürsoy Yatırım Ortaklığı tarafından kurulan gruptur. Via Properties ise merkezi Ankara’da bulunan Bayraktar İnşaat’ın  İstanbul’daki projelerini gerçekleştirmek için kurduğu şirketidir.  VIA Grubu’nun tepe yöneticileri kimler?Bayraktar&Gürsoy Yatırım Ortaklığı’nın bir projesi olan VIA/PORT Venezia, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin konut şirketi KİPTAŞ ile hasılat paylaşımı modeli ile gerçekleştiriliyor. 


VIA/PORT Venezia projesinde; Bayraktar&Gürsoy Yatırım Ortaklığı Eş Başkanı Coşkun Bayraktar, VIA Development & Management Co. CEO’su Tayfun Döşkaya, VIA/PORT Venezia Satış Pazarlama Direktörü Cenk Hayırlıoğlu isimleri ön plana çıkıyor. Bayraktar Grup kimdir? Temelleri 1953 yılında Bayraktar İnşaat ile atıldı. Bugüne kadar yurt içinde yaklaşık 30 ilde başarılı çalışmalar yaptı. Rezidans, ofis, alışveriş merkezleri yatırımları gerçekleştirdi. Grubun İstanbul’daki projesi The World of VIA/PORT bünyesinde VIA/PORT Alışveriş Merkezi, Crowne Plaza Istanbul Asia, VIA/PORT Convention Center ve VIA/PORT Houses&Suites bulunmaktadır. Ankara’daki projeleri arasında şehrin modern iş kuleleri VIA Tower, VIA Twins, Bayraktar Center ve VIA Green Towers bulunmaktadır. Gürsoy Grup kimdir?Temelleri 1988 yılında atılan Gürsoy Grup, inşaat, metal, doğal taş, tarım ve gıda sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Özellikle inşaat sektöründe altyapı, inşaat ve restorasyon konularında uzman olan Gürsoy Grup şirketlerinden Güryapı İnşaat, ülkemizin önemli restorasyon projelerini gerçekleştirmektedir. Süleymaniye Camii, Yenikapı Mevlevihanesi, Mısır Konsolosluk Binası bazılarıdır. Gürsoy Grup, inşaat alanındaki deneyimini Bayraktar Grubu ile kurdukları ortaklıkla geliştirip birlikte yeni ve farklı konsept projelere imza atmayı hedeflemektedir. VIA Grubu hangi projelere imza attı? VIA/PORT Venezia Satış Pazarlama Direktörü Cenk Hayırlıoğlu’nun 2013 yılının Ocak ayında emlakrotasi.com’a verdiği cevaplardan bazıları şöyle; 


“VIA Grubu olarak 2012 yılında önemli projelerin lansmanını yaptık. VIA/PORT Venezia projesini de 2011 yılı sonunda tanıttık. Bu projeyle Türkiye’de olmayan tematik projeler kavramını getirmeye başladık. Venezia projesi içindeki Venedik konseptli alışveriş merkeziyle oldukça farklı. Proje dünyada bir örneği Las Vegas’ta bulunan kanallı, gondollu AVM ve yapay gökyüzü gibi birçok farklılık var. Fakat sadece AVM değil, bunun yanında konutları, ofisiyle bir yaşam kompleksi yarattık. 


2012’de imza attığımız bir diğer proje de Vialand oldu. Vialand’da çok büyük ve farklı bir proje. Yıllarca Euro Disney’in, Disneyland’ın hayallerini kurduk. Ama şimdi bu yapılar Vialand markası altında İstanbul’da. Orada gördüğünüz tüm oyuncaklar ve eğlence 2013 model olacak, yani teknolojiyi de kullanacağız. Ve şu an dünyada açılan en son model park, Vialand. Sadece bir park da değil, içerisinde AVM’de olacak. Her kesime hitap edecek Vialand yaklaşık 90 futbol sahası büyüklüğünde bir alanı kaplıyor. Türkiye’nin en eğlenceli yeri olacak."VIA Grup

VIA/PORT Venezia Satış Pazarlama Direktörü Cenk Hayırlıoğlu"Yanı sıra Kurtköy’de yer alan Houses&Suites projemiz vardı. Keyifle başladığımız bu projenin de satışlarını tamamladık. Ankara’da bir ofis projesine başladık. Diyebilirim ki, VIA Grubu olarak 2012 yılını çok keyifli geçirdik. Çünkü yaptığımız işlerin hepsinin geri dönüşümünü aldık. 2013 yılında ise en az 2 projenin lansmanını yapacağız. Bu yeni projelerimiz de karma konseptinde ve tematik olacak. Ayrıca 23 Nisan’da Vialand projemizi açacağız."VIA/PORT Venezia’nın satışları nasıl gidiyor? "Biz satışa çıktığımızda bir hedef koyduk ve bu hedefi fazlasıyla gerçekleştirdik. Satışlarımızın yüzde 60’ını gerçekleştirdik. Bu bir yıl içerisinde güzel rakam. Fiyat olarak bölgeyle karşılaştırdığımızda ise şunu görüyoruz; Venezia bölgedeki diğer projelerin dengesinde. Hatta Venezia’dan çok daha pahalı projeler var.

Metrekaresi 2 bin 900 TL’den lansmana çıktık ve şu anda ortalama metrekare satış fiyatımız 4 bin TL. Demek ki Venezia’dan konut alanlar yüzde 25-30 civarında prim yaptı. Bundan sonraki öngörümüz ise, bitiş fiyatlarımızın 7 bin – 7 bin 500 TL olacağı. Bunu da fizibilite çalışmalarımız sonucunda ortaya çıkardık. Dolayısıyla müşterilerimiz yüzde 70- 80 civarında prim elde edecekler."Viaport Venezia’ya yabancı ilgisi nasıl? 


VIA Grup
Viaport Venezia
"Bizim Suudi Arabistan ve Kuveyt’te ciddi partnerlerimiz var. Bu dönem içerisinde Ortadoğu’ya çok fazla ziyaret gerçekleştirdik ve şunu gördük; Türkiye Ortadoğu’da artık bir marka. Özellikle son zamanlardaki Arap Baharı Hareketleri bölgedeki gözleri Türkiye’ye çevirdi. Türkiye’nin incisi de İstanbul. Bu ilginin nedenleri de müslüman bir ülke olmamız, ulaşım imkanlarındaki rahatlık, din- kültür- yemek benzerliklerimiz ve tabi ki fiyatlar. Tüm bu etkenler Ortadoğulu insanları buraya çekiyor. Şu anda satışlarımızın yaklaşık yüzde 10’luk bir kısmı da yabancı yatırımcılara ait."VIA/PORT Venezia’daki güncel kampanya nedir? "Banka kredisiyle yapılan alımlarda yüzde 20’lik peşinatı teslim tarihine öteliyoruz. Bu da insanlara çok cazip geliyor. Banka kredisi oranları da çok uygun. Alıcılar bir dairenin yaklaşık dörtte bir rakamını ödüyor. Ve ondan sonra eğer yatırımcıysa, geri kalan taksitlerini kira fiyatıyla ödeyebiliyor. 60 aya yüzde 0.60’dan başlayan kredi oranlarımız var. Aynı zamanda birçok bankayla anlaşmalıyız ve bu da avantaj getiriyor. Çünkü her insanın alışkanlıkları farklı ve dolayısıyla onlara hizmet veren bankanın burada olması onlara güven veriyor."VIA Grubu ve inşaat sektörü adına 2013 yılı öngörüleri neler?


VIA Grup
Vialand"2013 yılında büyüme bekliyoruz. Banka kredisi oranları bu büyümeyi destekleyecek. Özellikle mütekabiliyet yasasıyla birlikte sektör ivme kazanacak. 2013 yılını çok parlak görüyorum. Şu an mevsimsel sebeplerden dolayı satışlarından memnun olmayan firmaların baharla birlikte yüzleri gülmeye başlayacak. Grup olarak ise 2013 yılı bizim için çok önemli. Yıllardır beklediğimiz Vialand’ın açılışı var. Ayrıca Kurtköy’deki Houses&Suites projemizin teslimini gerçekleştireceğiz. Ve iki tane daha yeni projenin lansmanını yapacağız. Bizim yaptığımız tüm projeler hep bir öncekinden daha farklı, daha büyük olacak. Ve yatırım değerleri de bununla birlikte hep büyüyecek.”