Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Wendy house nedir?

Bir çocuğun içine girebileceği büyüklükteki oyuncak evlere, Anglosaksonlar Wendy house adını verirler. Eskiden çocuklar için ağaçtan yapılan bu evler, artık plastikten yapılmaktadır.En basitleri tek bir odadan oluşurken, daha karmaşık ve pahalı olanlarında iki oda ve mobilyalar da mevcuttur.


Adı ise PETER PAN romanındaki (Yazar: J. M. Barrie) Wendy Darling'ten gelmektedir: Peter Pan'ın Neverland'e götürdüğü ilk kızdır. Kayıp çocukların annesi olması için oraya götürülmüştür. Zira kendisi de buna çok uygun, anaç bir karakterdir, dikiş nakışı, yama yapmayı, evde oturup kocasını beklemeyi, gece çocuklara hikayeler anlatmayı pek sever. Büyüdüğü için Neverland'e ikinci kez gidememiştir, fakat Peter, her bahar gelip onun kızını, sonra onun da kızını, ve sonra onun da kızını Neverland'e bahar temizliğine götürür. Romanda Wendy Darling'in yaşadığı minyatür ev, bir tür çocuk oyun evi olarak Batılıların hayatına girmiştir.


Bugün Wendy house'lar, Avrupa ve Amerika'da mimari konusu bile olabilmektedir. 


2013 yılında İngiltere'de satışa çıkartılan bir Wendy house, çok satan İngiliz gazetesi Daily Mail'e şöyle haber olmuştur: TIKLAYIN Wendy house nedir?Wendy house nedir?Wendy house nedir?Wendy house nedir?Wendy house nedir?

Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları