Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yabancılar arsa alabilir mi?

Yabancı uyruklu vatandaşlar yasal sınırlamalara uymak şartı ile Türkiye'den taşınmaz mal satın alabiliyor. Peki, yabancılar arsa alabilir mi?


2644 sayılı Tapu Kanunu’nun Mayıs ayında yürürlüğe giren 6302 sayılı Kanun ile değişik 35. Maddesi uyarınca, yabancı uyruklu gerçek kişilerin ülkemizde taşınmaz edinmesinde karşılıklılık şartı aranması uygulaması kaldırıldı.


Buna göre yabancı uyruklu vatandaşlar yasal sınırlamalara uymak şartı ile Türkiye'den taşınmaz mal satın alabiliyor. Peki, yabancılar arsa alabilir mi?


Yabancılar kanuni sınırlamalara uymak kaydıyla, Türkiye’de işyeri veya mesken olarak kullanmak üzere, taşınmaz satın alabilirler. 


Ancak farklı şehirlerde de olsa, yabancı bir kişinin Türkiye’de satın alabileceği taşınmazların toplam yüzölçümü 30 hektarı geçemez. 


Yabancıların taşınmaz alımı öncesinde, bölgedeki askeri makamlardan izin alınması da gerekmektedir. 


Bahsekonu taşınmazın güvenlik bölgesi içinde bulunması halinde, yabancılara satış işlemi yapılması mümkün olamayacağından, bu konunun ödeme yapılmadan önce açıklığa kavuşturulması önemlidir.


Yabancılar Türkiye’den satın aldıkları arsa ve arazi gibi yapısız taşınmazlar için geliştireceği projeyi 2 yıl içerisinde ilgili bakanlığın onayına sunmak zorunda oluyor. Aksi halinde devletin bu taşınmazı bedelsiz geri alma hakkı bulunuyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com