Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yabancılar ev alabilir mi?

Türkiye'de yer alan tüm gayrimenkullerin satış işlemleri bağlı oldukları tapu dairesinden yapılıyor. Peki, yabancılar ev alabilir mi?


Türkiye'de yer alan tüm gayrimenkullerin satış işlemleri bağlı oldukları tapu dairesinden yapılıyor. Türkiye'deki bir taşınmaza yabancılar da sahip olabiliyor.


Bilindiği üzere 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6302 sayılı Kanun ile Tapu Kanunu’nun değişik 35. Maddesinde değişiklik yapıldı. Bu değişiklik ile yabancılar ülkemizde taşınmaz edinmesinde karşılıklılık şartı olmadan gayrimenkul sahibi olabiliyor.


Ancak yabancıların gayrimenkul ediniminde yasal sınırlamalara bağlı kalmaları gerekli.


Yabancılar nasıl ev alabilir?

Yürürlükteki mevzuata gereğince taşınmaz mülkiyetinin devri Tapu Müdürlüklerinde imzalanacak resmi senet ve tescil ile mümkün oluyor. Buna göre yabancıların da devir işlemini tapu dairesinde yapmaları gerekli.


Yabancıların gayrimenkuş edinimleri için ilgili tapu sicil müdürlüklerine başvurularında:


-Kimlik belgelerini veya pasaportlarını,


-Taşınmaz edinimleri ikamet iznine tabi yabancıların ilgili emniyet müdürlüklerinden verilen ikamet tezkerelerini,


-Yurt dışından verilen vekaletnameler esas alınarak vekaleten işlem yaptırmaları halinde, tercümeleriyle beraber vekaletnamelerin aslını veya onaylanmış bir örneğini beraberlerinde bulundurmaları gerekiyor. Devir sırasında tapu harçlarının da ödenmesi gerekiyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com