Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yabancılara KDV'siz konut satışı şartları!

Yabancıya konut ve işyerleri alımlarındaki KDV muafiyeti uygulaması 1 Nisan'da başlıyor. İşte yabancılara KDV'siz konut satışı şartları..


KDV'de yapılan düzenlemeler içerisinde yer alan yabancıya KDV muafiyeti yarın 1 Nisan itibariyle başlıyor. Yarından itibaren yabancılara yapılacak konut satışlarında KDV ödemesi yapılmayacak. Konuttaki KDV muafiyet uygulaması aynı zamanda işyerinde de uygulanacak.


Gurbetçilerin de yararlanabildiği uygulama dahilinde daha önceden sözleşmesi yapılan ancak tapuda tescil edilmeyen konutların, 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren tescil ettirilmeleri halinde yine KDV ödenmesi istenmeyecek.


Yabancılara KDV'siz konut satışı şartları

1- Yalnız çalışma veya oturma izni alarak 6 aydan daha fazla yurt dışında yaşayan gurbetçiler KDV'siz konut alabilecek.

2- 6 aydan daha az bir süredir yurt dışında bulunan Türk vatandaşları ile resmi daire ve müesseseler ile merkezi Türkiye'de bulunan teşekkül ve teşebbüslere bağlı olup; bu daire müessese, teşekkül ve teşebbüslerin işleri dolayısıyla yabancı memlekette oturan Türk vatandaşları bu haktan yararlanamayacak.

3- Konutların/işyerlerin ilk kez teslim edilmesi

4- Bedelinin döviz olarak Türkiye’ye getirilmesi,

5- İstisna kapsamında teslim alınan konut veya işyerinin bir yıl içerisinde satılmaması.

6- KDV istisnası kapsamında teslim alınan konut veya iş yerinin bir yıl içerisinde elden çıkarılması hâlinde zamanında tahsil edilmeyen verginin, 6183 sayılı Kanunun 48 inci maddesine göre hesaplanan tecil faiziyle birlikte tapu işleminden önce elden çıkaran tarafından ödenmesi gerekecek.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com