Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yabancıların KDV'siz konut alımları başladı!

Yabancıların KDV'siz konut alımları 1 Nisan itibariyle başladı. Uygulama dahiline çalışma veya oturma izni alarak 6 aydan daha fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları alındı..


Ülkemize döviz girişini artırmak ve inşaat sektörünü desteklemek amacıyla düzenlenen yabancıların KDV'siz konut alımları 1 Nisan itibariyle başladı. Artık yabancı ve gurbetçiler Türkiye'deki ilk kez teslim edilecek konut ve işyerleri için KDV ödemeyecek.


Çalışma veya oturma izni alarak 6 aydan daha fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da Türkiye'den konut ya da işyeri almaları durumunda KDV muafiyetinden yararlanabilecek.


Ancak 6 aydan daha az bir süredir yurt dışında bulunan Türk vatandaşları ile resmi daire ve müesseseler ile merkezi Türkiye'de bulunan teşekkül ve teşebbüslere bağlı olup; bu daire müessese, teşekkül ve teşebbüslerin işleri dolayısıyla yabancı memlekette oturan Türk vatandaşları bu haktan yararlanamayacak.


Yabancıların KDV muafiyeti şartları:

- Konut ve işyerinin ilk tesliminin yapılması,

- Bedelinin döviz olarak Türkiye’ye getirilmesi,

- İstisna kapsamında teslim alınan konut veya iş yerinin bir yıl içerisinde elden çıkarılmaması,


Eğer KDV istisnası kapsamında teslim alınan konut veya iş yerinin bir yıl içerisinde elden çıkarılması hâlinde zamanında tahsil edilmeyen verginin, 6183 sayılı Kanunun 48 inci maddesine göre hesaplanan tecil faiziyle birlikte tapu işleminden önce elden çıkaran tarafından ödenecek.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com