Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yabancıların tapu masrafları!

Yabancıların tapu almaları için bazı belgelerin tapu memuruna teslim edilmesi ve tapu masraflarının da ödenmesi gerekiyor. Peki, yabancıların tapu masrafları ne kadar?


Yabancıların tapu masrafları!


Türkiye’de yürürlükteki mevzuata göre yabancı uyruklu gerçek kişilerin ülkemizde taşınmaz edinmesinde karşılıklılık şartı uygulanmıyor.  


Türkiye'den ev ya da işyeri sahibi olmak isteyen kimseler yasal sınırlamalara uymak şartı ile tapu satın alabiliyor. Bunun için bazı belgelerin tapu memuruna teslim edilmesi ve tapu masraflarının da ödenmesi gerekiyor.


Peki, yabancıların tapu masrafları ne kadar? Yabancılar ne kadar tapu harcı öder?


Yabancıların tapu masrafları

a) İlgili Belediyeden alınan ''Emlak Rayiç Değeri''nden az olmamak üzere satış bedeli üzerinden, hem alıcı hem satıcı tarafından tapu harcı ödenir. (492 sayılı Harçlar Kanununa göre belirlenen tapu harcı oranı %2’dir.)


b) Yöresel olarak belirlenen döner sermaye ücreti ödenir. (2015 yılı için en fazla 82,5 x 2.5 TL )


c) 2644 sayılı Tapu Kanununun 35 inci maddesine göre yapılan mülkiyeti devir borcu doğuran işlemlerde hizmet bedeli, işlem sırasında ve işlem için belirlenen döner sermaye bedeline ilave maktu olarak tapu müdürlüğünce tahsil edilir.(2015 yılı için: 385 TL)


Ülkemizde hangi ülke vatandaşlarının  taşınmaz ve sınırlı ayni hak ediniminin mümkün olduğu konusunda Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilikleri/Konsoloslukları ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden bilgi alınabilir.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com