Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yabancıların taşınmaz alırken dikkat etmesi gerekenler!

Yabancı uyruklu vatandaşlar, Türkiye'den yasal sınırlara uymak şartı ile taşınmaz mal satın alabiliyor. Peki, yabancıların taşınmaz alırken dikkat etmesi gerekenler nelerdir?


Yabancı uyruklu vatandaşlar, Türkiye'den yasal sınırlara uymak şartı ile taşınmaz mal satın alabiliyor. Kanunen ülke genelinde, yabancı uyruklu bir gerçek kişi, en fazla 30 hektar taşınmaz satın alabiliyor ve sınırlı ayni hak edinebiliyor.


Buna karşın yabancıların askeri yasak bölgeler ve güvenlik bölgelerinde taşınmaz edinimi ve izin almadıkça kiralaması mümkün olmuyor. 


Peki, yabancıların tapu alırken dikkat etmesi gerekenler nelerdir?


- Taşınmaz üzerinde, ipotek, haciz vb. bir kısıtlama bulunup bulunmadığı veya taşınmazın satışına engel herhangi bir durumun bulunup bulunmadığı gibi hususlar ilgili Tapu Müdürlüğünden kontrol edilmelidir.


- Taşınmaz edinme başvurusunun reddi halinde, işlem yapılan Tapu Müdürlüğü'nün bağlı olduğu Bölge Müdürlüğü'ne itiraz başvurusu yapılabilir.


- Uzman ve güvenilir olduğu bilinmeyen kişi veya firmalar ile çalışılmaması önerilir.


- Yabancının Türkiye'de taşınmaz edinebilmesi için ikamet izni almış olması şartı aranmamaktadır.


- Taşınmaz edinimine ilişkin taraflar arasında herhangi bir uyuşmazlık çıkması halinde, durum adli makamlara intikal ettirilerek Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde dava açılması gerekmektedir.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com