Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yabancıya KDV'siz konut satışı 1 Nisan'da başlıyor!

Ülkemize döviz girişini artırmak ve inşaat sektörünü desteklemek amacıyla belli şartlar ile yabancı ve gurbetçiler konut satışında KDV muafiyeti uygulanacak..


1 Nisan'da yürürlüğe girecek uygulama ile yabancıya KDV'siz konut satışı resmen başlamış olacak. Yabancı ve gurbetçiler, sözleşmesi yapılan ancak tapuda tescil edilmeyen konut ya da işyerlerini 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren tescil ettirmeleri halinde yine KDV'den muaf olacak. 


Ancak 1 Nisan 2017 tarihinden önce tapuda tescil işlemi yapılan konutlar için KDV ödenmesi istenecek.


KDV istisnası kapsamında teslim alınan konut veya iş yerinin bir yıl içerisinde elden çıkarılması hâlinde zamanında tahsil edilmeyen verginin, 6183 sayılı Kanunun 48 inci maddesine göre hesaplanan tecil faiziyle birlikte tapu işleminden önce elden çıkaran tarafından ödenmesi gerekecek.


Çalışma veya oturma izni alarak 6 aydan daha fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da Türkiye'den konut ya da işyeri almaları durumunda KDV muafiyetinden yararlanabiliyor.


6 aydan daha az bir süredir yurt dışında bulunan Türk vatandaşları ile resmi daire ve müesseseler ile merkezi Türkiye'de bulunan teşekkül ve teşebbüslere bağlı olup; bu daire müessese, teşekkül ve teşebbüslerin işleri dolayısıyla yabancı memlekette oturan Türk vatandaşları bu haktan yararlanamıyor.


Yabancıya KDV'siz konut satışı koşulları

- Konutların ilk tesliminin yapılıyor olması,

- Bedelinin döviz olarak Türkiye’ye getirilmesi,

- İstisna kapsamında teslim alınan konut veya iş yerinin bir yıl içerisinde elden çıkarılmaması.

Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com