Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yabancıya KDV'siz konut satışı 1 Nisan'da yürürlükte!

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanması ile Yabancıya KDV'siz konut satışı resmen başlıyor..


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Yabancılar ile gurbetçilere konut satışında KDV istisnası getiren ve geçtiğimiz Şubat ayında TBMM'de kabul edilen teklif, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan kanun ile yürürlüğe girdi. Kanun gereğince yabancıya ve gurbetçiye KDV'siz konut satışı 1 Nisan'da başlayacak.


Söz konusu Kanun Teklifi, ülkemize döviz girişini artırmak ve inşaat sektörünü desteklemek amacıyla Türkiye’de yerleşmiş olmayan yabancı uyruklu gerçek kişiler ile kanuni ve iş merkezi Türkiye’de olmayan ve bir işyeri ya da daimi temsilci vasıtasıyla Türkiye’de kazanç elde etmeyen kuramlara yapılan konut ve işyeri teslimlerinde katma değer vergisi istisnası sağlamak suretiyle konut ve işyeri satışlarının teşvik edilmesini amaçlıyor. 


Buna göre yabancılar ile gurbetçiler, sözleşmesi yapılan ancak tapuda tescil edilmeyen konut ya da işyerlerini 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren tescil ettirmeleri halinde KDV'den muaf olacak. 


Ancak KDV muafiyetine sınırlama getirildi. Eğer konutlar 1 yıl dolmadan satılırsa muaf tutulan KDV'nin ödenmesi istenecek.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com