Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yağcı Şefik Bey Yalısı

Yağcı Şefik Bey Yalısı, Cemile Sultan yalısının olduğu yere 1905 yılında yapıldı.


 

Yağcı Şefik Bey Yalısı


Yağcı Şefik Bey Yalısı nerededir?


Yağcı Şefik Bey Yalısı; İstanbul Boğazı’nın Anadolu yakasında Beykoz Kanlıca Körfez caddesinde yer almaktadır. 1905 tarihinde Yağcı Şefik Bey tarafından, 1871 yanan Cemile Sultan yalısının yerine inşa ettirilmiştir.


Yağcı Şefik Bey Yalısı’nın yapı durumu nedir?


Kuzey ve güney merpenleriyle girilen, simetrik ve köşk tipi bir sahilhaneye sahiptir. Yabancı bir mimara yaptırılan yalı, kargir, tonoz bir servis katı üzerinde, ahşap, bağdadi olarak iki katlıdır. Orta katla üst katında plan aynıdır.

Zemin Katı: Yemek odası, kenarda 2 oda (kiler), müstahdemler odası, çamaşırlık, hamam, yanında giyinme odası, müstahdemlerin yatak odası, tekrar bir kiler, 2 hela, her iki dış merpende, dikdörtgen planlı birinci kat sofasına açılıyor. Bu katta 6 oda, 1 sandık odası, 2 hela ve yukarıda bahsedilen iki dış merpen arasında, dikdörtgen bir sofa var. İki yönden dönerek, üst kata, trabzan ve korkuluları da ahşap olan merpenlerle çıkılıyor. Halen yalının 18 odası bulunuyor.


Dekorasyonu: Salonlardaki duvar ve tavan nakışları inşa tarihinden kalmadır. Pencereler ikili giyotin tarzında. Yalılarda görülen, mermer çeşmelerden iki örnek servis katında yemek odasında olup, kırılmıştır. 


Yağcı Şefik Bey Yalısı’nın tarihinde neler oldu?


Yalıyı, Sultan 2. Abdülhamit'in kız kardeşi Cemile Sultan satın aldı. 1871 yılında çıkan bir yangınla yandı. Yangından kalan ve hala yarısı mevcut olan selamlık dairesi kiraya verildi.


İstanbul mebusu iken vefat eden, Donanma Cemiyeti Reisi, Yağcı Şefik Bey ile ortağı İsmail Bey bu araziyi satın alıp, yalıyı inşa ettirdi. Selamlık bölümü eskisiyle benzerliği olmayan tarz içinde, yeniden inşa edilerek, önündeki kayıkhane havuzu ve yapının altındaki kayıkhanesi doldurulmaktadır. 


Şefik Bey Yalısı bahçe, doğu girişine bu tip sahilhanelerde hiç görülmeyen şekilde, rüzgâr perdesi halinde cam seperasyon konulmuştur.