Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yağlıkçı Hacı Raşit Bey Yalısı

Yağlıkçı Hacı Raşit Bey Yalısı, Anadolu Yakasında yer almaktadır. Son sahibi Barlas Turan’dır.Yağlıkçı Hacı Raşit Bey Yalısı


Yağlıkçı Hacı Raşit Bey Yalısı nerede?


Yağlıkçı Hacı Raşit Bey Yalısı; İstanbul Boğazının Anadolu yakasında Beykoz Kanlıca  Mihrabad koyunda yer almaktadır. 1850 yılında Hacı Raşit Bey tarafından yaptırılmıştır. 


Yağlıkçı Hacı Raşit Bey Yalısı’nın adı nereden gelmektedir?


Hacı Raşit Bey o dönemlerde bayan giyim ticareti yapıyordu. Bu giyim konusuna mendil kelimesinden türetilmiş yağlık kelimesi bu yüzden kullanıldı. Mendilden başka iç çamaşırı, gelinlik gibi bayan giyimi imalatçılarına yağlıkçı denirdi. 


Yağlıkçı Hacı Raşit Bey Yalısı’nın mimari özellikleri nedir?


Yalının mimari planı olarak ahşap bağdadi olarak inşa edilmiştir. Giriş katı taş yığma olup üst iki kat ahşaptır. Klasik Osmanlı yalısı geleneğinin önemli örneklerinden biridir. Merkezi simetriden yoksundur. Bir tarafta iki diğer tarafta tek çıkma vardır. Yalının deniz cephesinde her katta 12 pencere vardır. 


Yalının arkasında bulunan Mihrabat tepesi, Boğazda mehtabın en iyi seyredildiği noktalardan biridir. Eskiden Bizans döneminde mezarlık olan bu tepe bugün Müslüman mezarlığıdır. Yalı Mihrabat koyunu görmektedir. Yalnız bir odadan boğaz görülür. Üst katta bulunan Zülvecheyn Sofa dört yanı görmektedir. 


Yağlıkçı Hacı Raşit Bey Yalısı’nın son sahibi kimdir?


Yalının önünde rıhtımı, yanında ayrı bir hamamı ile önü havuzlu geniş bir kayıkhanesi vardır. Hamamın arkasında çamaşır yıkama-kurutma binaları, geniş bahçesinde çeşitli meyve ağaçları ve iki de küçük havuzu vardır. Yağlıkçı Hacı Reşit Bey’in ölümünden sonra eşi, oğlu ve kızının mülkiyetine geçen yalı satılmıştır. Yalı 1980’li yıllarda Barlas Turan tarafından restore edilmiştir.