Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yakup Eyüboğlu

Şişli Bomonti’de Rixos Bomonty Residence projesini hayata geçiren İpek İnşaat’ın patronudur. Yakup Eyüboğlu, İpek İnşaat’ı 1993’te kurmuştur. Yazar-ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu ile aynı ailedendir.Yakup Eyüboğlu

İpek İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Eyüboğluİpek İnşaat’ın tarihçesi nedir?1993 yılında kurulmuş olan İpek İnşaat, gerçekleştirdiği uzmanlık gerektiren, yüksek kaliteli ve  başarılı projeleri sayesinde  sektöründe  ayrıcalıklı  bir  konuma gelmiştir. Uzman  çekirdek   kadrosu,  taşeron firmaları ile uyumlu çalışması her zaman kendisini tercih edilen bir firma konumuna taşımıştır.Kent AVM Gayrimenkul A.Ş. ne zaman kuruldu?İpek İnşaat – Çakırkaya Yapı Ortak Girişimi tarafından, 2010 yılının  son aylarında hizmete sunulan çarşının, işletilmesi amacı ile kurulmuştur. Geleneksel değerleri, çağdaş ve yenilikçi bir anlayışla bütünleştirerek, site sakinlerinin günlük ihtiyaçlarını, yürüme mesafesinde karşılamak amacıyla KentPlus Ataşehir projesi kapsamında yer alan Kent AVM, kısa zamanda  başta KentPlus Ataşehir olmak, üzere tüm Ataşehir’in gözdesi haline gelmiştir.Yakup Eyüboğlu ve İpek İnşaat hangi projeleri hayata geçirdi?Residence: Rixos Residence Bomonty


Modern Konutlar: KentPlus Ataşehir, KentPlus Kartal, Kadıköy Avukatlar Sitesi


Tiyatro ve Konferans Salonları: Ankara Akün Tiyatrosu, Yenibosna Eğitim Kompleksi, Şişli Etfal Hastanesi. 


Spor Kompleksleri: Pleon Sportivo Ataşehir, Yenibosna Eğitim Kompleksi. 


Alışveriş Merkezleri: KentÇarşı Ataşehir. 


Okullar: Yenibosna Eğitim Mahallesi, 19 Mayıs Mahallesi Kreşi. 


Hastaneler: Şişli Etfal Hastanesi, Fatih Poliklinik İnşaatı, Gögüs Kalp Hastalıkları Hastanesi, İstinye Devlet 

Hastanesi, Tuzla Doğum Hastanesi. 


Alytyapı ve Çevre Düzenleme İnşaatları: İzmit Deprem Konutları, Manas Üniversitesi Kırgızistan, Kuruçeşme 

Parkı, İgdaş Abone Bağlantı İnşaatları. 


Çeşitli bina inşaatları: Antalya M.S.B. ve Ankara M.S.B. (3 adet).


Deprem Takviyesi ve Güçlendirme İnşaatları: Adana Deprem Konutları, Florya Valilik Köşkü. Yakup Eyüboğlu


Yakup Eyüboğlu, iş hayatını nasıl anlatıyor?


İpek İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Eyüboğlu, Acarkent'te, annesinin deyimiyle "Karadeniz yaylalarının" dinginliğinde bir villada yaşıyor. Yeniden şehir merkezine dönme planları yapan Eyüboğlu Rixos Bomonty'nin 34. katından Boğaz'ı seyretmeye hazırlanıyor


Avrupa Yakası'nın en lüks konut projelerinden Rixos Bomonty projesini Ayaydın Grup ve Çakırkaya İnşaat ortaklığıyla hayata geçiren İpek İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Eyüboğlu, müşterilerin ince eleyip sık dokuyarak ev sahibi olduğunu anlatıyor. Eyüboğlu'nun kendi evi de en az o kadar ayrıntılara hitap ediyor. Acarkent'te 3.5 katlı 500 metrekare büyüklüğünde 6 odalı bir villada oturan Eyüboğlu, annesinin deyimiyle burada adeta Karadeniz yaylalarının sessizliği ve yeşilliği içinde yaşıyor. Eylüboğlu 6 yıldır burada oturuyor. 20 yıllık evli olan Eyüboğlu eşiyle ilk olarak Bostancı'da Bağdat Caddesi yakınında bir yerde oturmuş ve merkezi bir yerde oturmanın tüm avantajlarını kullanmış.


DEPREMDEN SONRA TAŞINDI


Mühendis olan Eyüboğlu 1999 depreminden bir ay sonra taşınmaya karar vermiş. Üç yıl Ataşehir'de yaşayan Eyüboğlu ailesi, kızlarının okulu nedeniyle Acarkent'te bir villaya taşınma kararı almış. Eyüboğlu, "Önceliklerimiz değişti. İki kızım var. Kızlarımızın eğitimi bizim için daha önemliydi. Onların okuluna yakın bir yere taşınma kararı aldık" diyor. Eyüboğlu bu evde yaşamaktan çok memnun. Ancak diğer taraftan kızlarının büyümesiyle şehir merkezine uzak olmaktan da şikâyetçi. Bu nedenle kendi yaptığı Avrupa Yakası'nın yeni merkezlerinden biri olmaya hazırlanan Bomonti'deki Rixos Bomonty projesinin 34'üncü katında kendine bir daire ayırmış. Projenin bitmesini bekleyen Eyüboğlu, 34. kattan Boğaz'ı seyretmeye hazırlanıyor.


'OFİSİM YOK HEP ŞANTİYEDEYİM'


26 yıllık mühendis Eyüboğlu, hep taahhüt işleri yaptığını Ataşehir ve Kartal'daki Kentplus projeleriyle kendi projelerine imza attığını hatırlatıyor. Eyüboğlu mühendis kökenli 10 arkadaşıyla birlikte çalışıyor. Eyüboğlu, "Sabah 8.30'da evden çıkar, şantiyeye giderim. Hayatım şantiyede geçiyor. Bir ofisim yok. Şantiye olunca insan yoruluyor ve akşam yemeğinde evde olmak istiyor" diyor.


Salonunda Bedri Rahmi Eyüboğlu tabloları var


Ailesine çok bağlı olan Eyüboğlu, "Sabah kahvaltısı ve akşam yemeklerinde mutlaka evdeyimdir. Yılın 340 günü akşam evde ailemle yemek yerim. Bu nedenle ev kavramı benim için çok önemli" diyor. "Hafta sonları ise beni bahçedeki kanepede bulabilirsiniz" diyen Eyüboğlu'nun evinin girişine büyük bir salon yer alıyor. Bahçeye ve havuza açılan bir kapısı bulunan salondaki en dikkat çeken ayrıntı ise duvardaki tablolar. Yazar ve ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu ile aynı aileden gelen Yakup Eyüboğlu'nun salonunda sanatçının en değerli eserlerinden 'Ev Şeytanı' tablosu bulunuyor. Evin ikinci katındaki misafir odasında ise bir diğer önemli eseri Kız Kaçırma tablosu bulunuyor. Hem salon hem de misafir odasında beyaz ve kahverengi tonlardaki mobilyalar yer alıyor. Üst katlarda ise yatak odaları bulunuyor.


Bahçeyi peyzaj mimarı eşi düzenledi


Evin eğlenceli bölümlerinden biri ise yemyeşil ve zevkle döşenen bahçe. Bir bahçe mobilyası takımının yanı sıra çiçekler dikkat çekiyor. Eyüboğlu, bu sırada bahçeyi peyzaj mimarı olan eşinin düzenlediğini söylüyor. Eşinin bahçe ve bitkilerle uğraşmayı çok sevdiğini söyleyen Eyüboğlu, "Bahçeye bir girdi mi kendini kaybeder" diyor. Bu arada evde olan Eyüboğlu'nun annesi de ekliyor. "Gelinim çok marifetlidir. Elinde çok güzel çiçekler yetişir."


Salonunda Bedri Rahmi Eyüboğlu tabloları var


Ailesine çok bağlı olan Eyüboğlu, "Sabah kahvaltısı ve akşam yemeklerinde mutlaka evdeyimdir. Yılın 340 günü akşam evde ailemle yemek yerim. Bu nedenle ev kavramı benim için çok önemli" diyor. "Hafta sonları ise beni bahçedeki kanepede bulabilirsiniz" diyen Eyüboğlu'nun evinin girişine büyük bir salon yer alıyor. Bahçeye ve havuza açılan bir kapısı bulunan salondaki en dikkat çeken ayrıntı ise duvardaki tablolar. Yazar ve ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu ile aynı aileden gelen Yakup Eyüboğlu'nun salonunda sanatçının en değerli eserlerinden 'Ev Şeytanı' tablosu bulunuyor. Evin ikinci katındaki misafir odasında ise bir diğer önemli eseri Kız Kaçırma tablosu bulunuyor. Hem salon hem de misafir odasında beyaz ve kahverengi tonlardaki mobilyalar yer alıyor. Üst katlarda ise yatak odaları bulunuyor. (Kaynak: Sabah Gazetesi, Ağustos 2010)Yakup Eyüboğlu hangi haberlere konu oldu?Biz konut satamazken, sahte cennet yaratanlar dünyanın parasını topladı (Sabah Gazetesi, Ağustos 2010)


İpek İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Eyüboğlu, Türkiye'nin Ortadoğu ülkeleri, Kazakistan ve Rusya için bir çekim merkezi haline geldiğini ancak bu ülke insanlarına konut satamadıklarını hatırlatıyor. 


Rixos Residences Bomonty projesini hayata geçiren İpek & Çakırkaya ortaklığından İpek İnşaat'ın yönetim kurulu başkanı Yakup Eyüboğlu, Ortadoğu ve Kuzey ülkelerinden Rusya, Kazakistan, Azerbaycan vatandaşlarına konut satamadıklarını ifade ederek, bu ülkelerden konut almak isteyenlere 'şirket kurun ve kurduğunuz şirket üzerinden konut alın' demek mecburiyetinde kaldıklarını anlattı. Eyüboğlu, bu durumda şirket kurarak gayrimenkul satın alan yabancıların yüksek vergiler ödediklerini ve bu nedenle de çoğu kez gayrimenkul almaktan vazgeçtiklerini dile getirdi. Eyüboğlu, İpek İnşaatın sahibi olarak Kent Plus Ataşehir projesinde iki Azeri öğrenciye daire sattıklarını ancak yasal engeller ve bürokratik süreçler yüzünden bu kişilere tapularını bir sene uğraşmalarına rağmen veremediklerini anlattı. Bu süreç sonunda daire sahiplerine tapularını verememeleri üzerine, tapuları Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na devretmek zorunda kaldıklarını ifade etti. Şu anda Rixos Residences Bomonty projesinin inşaatını yürüttüklerini hatırlatan Eyüboğlu "Avrupa ülkelerine konut satabilmemize rağmen, 'Karşılıklılık Anlaşması' bulunmayan ülkelerle, açık söylemek gerekirse karşılıklı ancak bakışabiliyoruz" dedi. 


Küresel gelişmenin göbeğinde çok önemli bir konjonktür yakalayan Türkiye ve İstanbul'un Ortadoğu için bir çekim merkezi haline geldiğini ifade eden Eyüboğlu, "Kuveytte çalışmış bir müteahhit olarak şunları söyleyebilirim. Düşünün ki bu ülkede Haziran-Eylül ayında 45 C, 50 C gibi sıcaklıklar görülüyor. Kazakistan, Moskova, Ortadoğu buradaki insanlar bu şartlarda yazın orada kalmak istemiyorlar ve daha ılıman yerlerde yaşamak istiyorlar. Bu bölgenin tüm insanları da Türkiye sevdalısı. Çünkü, İstanbul, Ege ve Akdeniz'i keşfetmiş bu insanlar. Biz gerçek cennetimizde konutlarımızı satamazken sahte cennetler yaratmaya çalışan Dubai binlerce konut satıp dünyadan para toplamaya çalışıyor. Tabi cennet sahte olunca talep de sürekli olmadı" değerlendirmesinde bulunuyor.25 daire son 1 ayda satıldı! (Vatan Gazetesi, Ekim 2010)


Dolardan kaçanlar Rixos Bomonty’den ev aldı, Finli yatırımcı bile projeyi gezdi. Krizin olumsuz etkilerinin azaldığı gayrimenkul sektörü, şimdi de ‘dolardaki düşüş’ trendiyle yatırımcıları cezbediyor. Yaklaşık 1 yılda 150 dairenin satıldığı Rixos Bomonty Residence’da 25 daire ise sadece son 1 ayda satıldı. Bu rakamı lüks projeler için ‘oldukça iyi’ olarak tanımlayan proje ortaklarından İpek İnşaat’ın Başkanı Yakup Eyüboğlu, “Yatırımcı, hem dolardaki değer kaybı, hem de projenin dönemsel kiralama sisteminin avantajı nedeniyle Rixos Bomonty Residence’a geliyor. İlgi son 1 ayda beklenenin üstünde. Finlandiya’dan 20 kişilik bir işadamı grubu projeyi gezmek için Türkiye’ye geldi” dedi.


Referandum sonrası sağlanan güven ortamı ve krizin olumsuz etkilerinin azalmasının ardından dolarda başlayan düşüş trendi, yatırımcıları parasını gayrimenkulde değerlendirmeye yönlendiriyor. 15’in üzerinde yeni konut projesinin tanıtıldığı Ekim ayında, konut satışlarında hareketlilik görülürken, yatırımcıları cezbeden lüks projelere de ilginin yüksek olduğu göze çarpıyor. 


Projesi İpek İnşaat-Çakırkaya Yapı ile Ayaydın Grup’a, işletmesi ile kiralaması ise Rixos’a ait olan ve dönemsel kiralama modeliyle özellikle yatırımcılara hitap eden 340 daireli Rixos Residences Bomonty’deki 25 daire, sadece son 1 ay içinde satıldı. Bu rakamı lüks projelerin satışları açısından çok iyi olarak nitelendiren İpek İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Eyüboğlu, “Aralık 2009’da satışa çıkardığımız ve yaklaşık 1 yılda 150 dairenin satışını gerçekleştirdiğimiz projede, son dönemde ilginç bir taleple karşılaştık. Yatırımcılar doların düşüş eğilimiyle elindeki parayı gayrimenkule yatırıyor. Rixos Residences Bomonty de, kısa süreli kiralama sistemiyle yabancıları cezbediyor. Yılda birkaç ay Türkiye’ye gelenler hem kendi evlerinde kalmış oluyor, hem de olmadıkları süreler boyunca kira geliri elde ediyor” diye konuştu. 


Şu anda projedeki metrekare fiyatlarının 4 bin 500 ile 7 bin dolar arasında değiştiğini söyleyen Eyüboğlu, “90 metrekare modüllerin birleştirilebilerek 540 metrekare büyüklüğün elde edilebildiği projede fiyatlar 375 bin dolardan başlıyor, 620 bin dolara kadar çıkıyor” dedi. 


15 daire yabancıya satıldı 


Projeden 15 daireyi Fransız, Amerikalı ve İngilizlere sattıklarını söyleyen Eyüboğlu, Türkiye’de yatırım ve iş yapmak isteyen 20 kişilik bir işadamı grubunun Finlandiya Ticari Ateşesi kanalıyla Finlandiya İnşaat Endüstrileri Konfederasyon Bilirliği’nin belirlediği ‘çalışılabilecek ve örnek alınacak iş modelleri’ çerçevesinde Türkiye’ye geldiğini kaydetti. 


Yatırımcı grubun, Ateşe’nin tavsiyesiyle Rixos Residences Bomonty binasını ve örnek daireleri gezdiğini belirten Eyüboğlu, “Finlandiyalı yatırımcılar, ‘Türk inşaat sektöründe bu lüksü göreceğimize inanmıyorduk. Eğer böyle bir proje Finlandiya’da olsaydı metrekaresi 10 bin euro olurdu’ değerlendirmesini yaptı” dedi. Eyüboğlu, Türkiye’de karşılıklılık ilkesiyle ilgili bir düzenleme yapılırsa Rus, Dubaili, Azeri ve Kazaklara da en az 50 daire satabileceklerini sözlerine ekledi.


İnşaat 4 ay erken teslim ediliyor


AKG Gazbeton ürünleri kullanılan proje, kaba inşaat, dış cephe kaplaması ve ince işlerin aynı anda uygulanması yöntemi sayesinde 4 ay erken, yani Ağustos 2011’de teslim edilecek. Halihazırda projelerde önce kaba inşaat, ardından dış cephe kaplaması, son olarak da ince işler yapılırken, 340 modüler süit, 6 adet penthouse’dan oluşan Rixos Residence Bomonty Projesi’nde inşaat ilerlerken kaba inşaatı tamamlanan kısımların bir yandan da sırayla dış cephe kaplaması ve ince işleri yapılıyor. Temmuz 2009’da inşaatı başlatılan projenin ince işlerinin 5 ay önce başladığını ve yüzde 35 seviyesine geldiğini söyleyen Yakup Eyüboğlu, projenin toplamda yüzde 75’inin tamamlandığını söyledi. Projenin tamamının ise Ağustos 2011’de teslim edilmesi planlanıyor. 


Finlandiyalı en çok Boğaz manzaralı daireleri sevdi


İpek İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Eyüboğlu ve Yalçın Ayaydın tarafından Rixos Residences Bomonty ve sektörel gelişmeler üzerine bir sunum alan Finlandiyalı yatırımcılar, kaba inşaatı ve dış cephesi bitmiş olan projeyi gezdi. Eyüboğlu, yatırımcıların en çok Boğaz manzaralı daireleri beğendiğini söyledi. 


Gökdelende 8 dönümlük bahçe olacak


Bittiğinde 42 katlı bir kule haline gelecek olan Rixos Residences Bomonty’nin hemen yanında bulunan Dolmabahçe-Bomonti tüneli ile de suit sahipleri 2 dakika içinde Dolmabahçe üzerinden denize ulaşacak. Taksim-Bomonti arası tünelin açılması ile birlikte Bomonti Taksim arası mesafe birkaç dakikaya indi. Projede açık alandaki bahçelere, koşu parkurlarına ve dinlenme/spor yapma mekanlarına ağırlık verilirken Rixos Bomonty Residences, gökdeleninde 8 dönümlük bir bahçeye de sahip. Yakup Eyüboğlu  ve İpek İnşaat iletişim bilgileri neler?Adres : İpek İnşaat Taah. San. Tic. Ltd. Şti. Levent Mah. Sülün Sok. No:15 Beşiktaş / İstanbul


Telefon: 0 212 269 85 15-16-17


Fax: 0 212 269 85 18


E-Posta info@ipekinsltd.com


Web Adresi: www.ipekinsltd.com
Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları