Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yakuplu'nun tapu sorunu çözüldü!

Beylikdüzü Yakuplu Mahallesi’nde tapu tahsis belgelerine sahip oldukları halde senelerdir tapularını alamayan 3 bin 420 tahsis sahibi vatandaşların tapu sorunu çözüldü...


Beylikdüzü Yakuplu Mahallesi’nde tapu tahsis belgelerine sahip oldukları halde senelerdir tapularını alamayan 3 bin 420 tahsis sahibi vatandaşların beklediği gün geldi. 1990 yılından bu yana çeşitli sebeplerden ötürü süre gelen tapu sorunu, Beylikdüzü Belediyesi’nin kullanmış olduğu inisiyatif doğrultusunda çözüme kavuştu.


Beylikdüzü Belediyesi'nde yer alan habere göre, Belediye tarafından bölgede var olan soruna çözüm üretmek için toplamda 15 bin 500 tapu sahibinin bulunduğu 1 milyon 400 bin metrelarelik alanda imar uygulaması geliştirildi. Diğer kooperatifler ile olan husumetlerin ve mülki işgaller de çözüme kavuşturuldu. Böylelikle 3 bin 420 vatandaş ilk kez tapusunu alacak olurken, 12 bin 80 vatandaşın da imarsız olan tapuları imarlı olarak yenilendi. Ayrıca imar uygulaması ile teknik olarak çözümü mümkün olmayan hususlarda da halen çalışmalarını devam ettiren Beylikdüzü Belediyesi, Yakuplu Kentsel Dönüşüm Projesi ile parsellerin ve tahsis sahiplerinin tamamını çözüldü.


“Yakuplu Beylikdüzü’nün Vitrini”


Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, çeyrek asır sonra çözülen tapu sorunuyla ilgili sorunun çözüm paydaşları olan kooperatif sahipleriyle beraber, Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirdiği ibasın toplantısında basın mensuplarıyla bir araya geldi. 


Başkan Ekrem İmamoğlu, Yakuplu bölgesini Beylikdüzü’nün vitrini olarak belirterek “Farklı dönemlerdeki imar uygulamalarıyla oluşan yerleşim düzeninin iyi yönetilmediği bu süreçle beraber de iyi bir görsel ortamın ortaya çıkmadığını hepimiz biliyoruz. Beylikdüzü adına Yakuplu’nun çok daha güzel şeyleri hak ettiğini biliyoruz. İstanbul istikametinden Beylikdüzü’ne gelirken hep beraber ilk önce aslında Yakuplu’yu görüyoruz. Yakuplu bu sebeple en güzel görüntüyü ve ortamı hak ediyor.” şeklinde konuştu. 


Geçmişten bugüne gelen sorunların çözümü noktasında çalışma arkadaşlarıyla birlikte çok titiz bir çalışma yürüttüklerini belirten Ekrem İmamoğlu; “Bu bölge önce Büyükçekmece ve bir dönem Gürpınar ve daha sonrasında da Yakuplu Belediyeleriyle beraber bir yönetim dönemi yaşadı. Beylikdüzü ilçesi olduktan sonra da Beylikdüzü Belediyesi’nin gündeminde olan bir bölgeydi. Yönetim dönemleri olarak baktığımızda tam altı dönemdir burası belediyelerin gündeminde olmuş ve birtakım sorunlar üst üste konarak ne yazık ki bir nevi çözümün mümkün olmadığı bir biçime dönüştüğünü hep beraber yaşadık. Bu sorunun çarpıcı bir boyutu 15 bini aşkın vatandaşımızı ilgilendiriyor olması. Bu rakam, hem tapu hem imar problemiyle birlikte neredeyse Anadolu’da bir ilçe büyüklüğünde bir alanı kapsıyor. Bazı vatandaşlarımızın bu bölgede hiç tapusu yoktu. Göreve geldiğimiz an itibarıyla bu süreçte özellikle çok hassas ve çok titiz, her alanını ince eleyip sık dokuyan, diyaloğu hiçbir zaman eksik bırakmayan her vatandaşımızın sorusuna cevap vermeyi titizlikle bir görev bilmiş görev arkadaşlarımla beraber bu süreci yönettiğimi belirtmek isterim.” diye konuştu.


“Aynı Zamanda Hukuksal Süreçle de Mücadele Ettik”


Bölgede bir yandan vatandaşlar için çözüm ararken bir yandan da bölge var olan hukuksal süreci yönetmenin zorluğu içerisinde dört buçuk yıllık zorlu bir süreç geçirdiklerini belirten İmamoğlu sözlerine şu şekilde devam etti; “Bu zorlu süreçte tüm kooperatiflerimiz çözüm odaklı bir şekilde masaya oturdu. Hukuksal süreç sonunda hazine devreden çıkmış olup taraflar Beylikdüzü Belediyesi ve Büyükçekmece Yapı Kooperatifi ile beraber baş başa kalarak diğer kooperatifleri de içine katan bir süreci yönetmiştir. Bugün itibarıyla yıllardır evi veya arsasının tapusu olmayan 3 bin 420 vatandaşımızın tapuları hazır. Ayrıca 12 bin 80 vatandaşın da tapusu olduğu halde kentsel dönüşüm gibi imar haklarından yararlanamaz haldeyken bugün itibarıyla onların da önlerindeki engelleri kaldırdık ve imar hakkına kavuşturduk. Yani toplamda 15 bin 500 ailenin tapu sorununu çözdüğümüzü hepinizin huzurunda müjdelemek isterim. Bu rakam aslında baktığınızda yaklaşık 60-70 bin insanın hayatını ilgilendiren bir durum.” 


Siyaseti ve Siyasi Kavramları Devre Dışı Bıraktık


Sorunun çözüme kavuşmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Başkan İmamoğlu; “Siyaseti ve siyasi kavramların devre dışı bırakarak, sadece kişilerin sorununa çözüm odaklı yaklaşarak süreci yönettiğimizi bilmenizi isterim. 3 bin 420 tapu dışında aynı zamanda Megakent ve diğer noktalarda da binlerce tapunun verildiği bir ilçeye dönüştük. Bu şekilde çözüme kavuşması her mülk ve tapu sahibi kadar beni de yürekten mutlu ediyor.” dedi. Toplantıda söz alan kooperatif sahiplerinin ortak düşüncesi ise Yakuplu sorununun sona erdiği oldu. Yılbaşına kadar sürecin tamamen sonuçlanacağını ifade eden kooperatif sahipleri, “6 başkan değişti bu iş çözülmedi. Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’na çok teşekkür ederiz.” dedi.