Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yalteks ne üretir?

Yalteks 1988 yılında, Polimer Bitüm Su Yalıtım Membranları üretmek üzere kurulmuş bir şirkettir. Daha anlaşılır bir dille yazmak gerekirse, inşaat yalıtım malzemeleri üreticisidir.


Yalteks, şirketin şimdiki yöneticileri Orhan Yüzen ve Semih Yüzen'in babaları Uğur Yüzen tarafından 1988 yılında kurulmuştur.


Yalteks'in ürettiği, inşaat sektöründe sıklıkla kullanılan membran hakkında da daha geniş bir bilgi için tıklayın.


1988 yılında kurulan Yalteks, 1993 yılında toplam 53 ülkeden 4 bin 300 üyeyi barındıran Ulusal Çatıcılar Birliği'nin (NRCA) ilk Türk üyesi olmuştur.


Şirketin yöneticilerini tanıyalım:


Orhan YUZEN


Yalteks ne üretir?


1964 yılında Batman'da doğmuştur. 1984 yılında Galatasaray Lisesi'nden, 1990 yılında da Boğaziçi Üniversitesi - Kimya Mühendisliği Bölümünü'nden mezun olmuştur. 1989 yılında Yalteks'in kuruluşundan 2002-Ağustos'a kadar Genel Müdürlük görevini sürdürdükten sonra Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmiştir. Polimerlerle modifiye edilmiş bitümlü membranların üretim teknolojilerinden ürün formülasyonlarına kadar teorik ve pratik birçok konuda çalışmıştır. 2002-2004 yılları arası Galatasaray Spor Klubü yönetim kurulunda görev almıştır. Aynı zamanda profesyonel olarak fotoğrafçılıkla da ilgilenir.


Semih YÜZEN


1970 yılında İstanbul'da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun olduktan sonra ABD'de master yapmıştır. 1993 yılından 2001-Temmuz ayına kadar Yalteks'teki Genel Müdür Yardımcılığı'nın yanı sıra Yurtdışı Satınalma Müdürlüğü görevini de sürdürmüştür. Yalıtım sektöründe kullanılan hammaddeler konusunda tüm dünya çapında geniş kapsamlı araştırmalar yapmıştır. Halen Yalteks Yönetim kurulu üyesi olan Semih Yüzen aynı zamanda Yüzen ailesine ait olan Petfor A.Ş. nin Genel Müdürlük görevini yürütmektedir.


Uğur YÜZEN - KURUCU BABA


1940 Siirt doğumlu olan Uğur YÜZEN, 1962 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Batman Rafinerisi’nde çeşitli kademelerde çalıştıktan sonra 1976 yılında kendi işini kurmuştur. İlk olarak asfalt ürünleri alım satımı yapmış olup, 1986 yılında Yüzen Ticaret ‘i faaliyete geçirerek Balçık Köyü-Gebze Tesisleri‘ni devreye sokmuştur. 1989 yılında Yalteks A.Ş.'ni kurarak işletmeye açmıştır. Halen faal olarak görevine devam etmektedir.


Kubilay ULU - Genel Müdür


1955 Tokat doğumlu olan Kubilay Ulu, 1978 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Böhler, İnterkim A.Ş. ve Mis Süt Firmalarında çalıştıktan sonra 1996 yılında Fabrika Müdürü olarak Yalteks ailesine katılmıştır. Nisan 2002 tarihinde Üretim ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini, Temmuz 2002 tarihinde de Genel Müdürlük görevini üstlenmiştir. Halen Genel Müdür olarak görevini sürdürmektedir.


FABRİKA HAKKINDA


Yalteks ne üretir?2000-2001 yılları arasında üretim hatlarını 23 bin metrekare'lik alan üzerine inşa edilmiş Gebze Pelitli Tesisleri'ne taşımışlardır. Bu taşınma üretim kapasitelerini artırmıştır. 

2005 yılında 4.5 milyon Euro tutarındaki yeni yatırımı ile yıllık 120.000 metreküp kapasiteli YALTEKSBOARD XPS Isı Yalıtım Levhası üretimine başlayarak Isı Yalıtımı sektörüne de girmişlerdir.

2009 yılında günümüzdeki en modern ve en son teknolojiye sahip 50.000.000 m2 kapasiteli Spunbond Nonwoven Poliester Keçe üretim hattını devreye almışlardır.

Proseste yüzde 100 geri dönüştürülmüş PET kullanan tesiste, yılda 8000 ton normal şartlarda doğada dikompozisyonu yüzlerce  süren PET şişeler, işlenmekte ve ekonomiye tekrar kazandırılmaktadır.


1996 yılı Yalteks tarihinde bir dönüm noktası


Bir aile şirketi kalıbından çıkılıp profesyonel yönetim tarzına geçilebilmesi için organizasyon yapısında radikal değişiklikler yapılarak kilit pozisyonlarda görevlendirilmek üzere yeni çalışanların istihdam edilmesine karar verildi ve genç, dinamik bir kadroyla hızlı bir büyüme süreci tetiklenmiş oldu.Çöpten servet çıkartan kardeş


 

Sokak toplayıcılarından aldığı pet şişeleri, kesip ayrıştırdıktan sonra hammadde olarak kullanılması için satan Petfor, Yalteks yönetim kurulu üyesi Semih Yüzen tarafından kurulmuştur.


Kuruluş hikayesi 2006 yılında şöyle anlatılmıştır:

 Yalteks ne üretir?Aile şirketi olan inşaat malzemeleri üreticisi Yalteks'teki aktif görevini bırakarak 3 yıl önce (2003 yılında) kendi şirketini kuran Yüzen, aynı zamanda "Endeavor Girişimcisi" unvanını alan iki Türk'ten biri. Müşterileri arasında dünyada sektörünün önde gelen üreticilerinin yer aldığını anlatan Yüzen, "Pet şişeleri toplayıp, tesisimizde bunları ayırıyor, kesiyor, temizliyor ve paketliyoruz. Sonra da hammadde olarak kullanılması için satıyoruz. Yüzde 60'ını ihraç ediyoruz" dedi.


Günde 12 bin ton çöp 


Şirketin her yıl ortalama yüzde 50 büyüdüğüne dikkat çeken Yüzen, bu yıl 3 milyon dolar ciroya ulaştıklarını, önümüzdeki yıllarda da aynı hızla büyüyeceklerini tahmin ettiklerini söyledi.


Yüzen, sektörde kapasite olarak ikinci büyük firma olduklarını, ihracatta ise ilk sırada yer aldıklarını ifade etti. Gelişmiş bir şehirde kişi başına günde 1 kilo çöp üretildiğini belirten Yüzen, İstanbul'da günde 12 bin ton civarında çöp çıktığını, bunun 120-150 tonunun pet şişe olduğunu kaydetti. Ancak bunun sadece üçte birine ulaşabildiklerini vurgulayan Yüzen, "Geri kalanı gömülüyor. Pet şişe geri kazanım sektörü, Türkiye'de henüz çok yeni. Polyester ve elyaf kullanılan her yerde ana kaynak pet şişe. Bazı firmalar tekrar pet şişe bile üretiyor" diye konuştu.


Profesyonel toplayıcı gelecek


Yüzen, Türkiye'de sokak toplayıcılarının yaptığı işi yurtdışında kaynağında ayrıştırma sistemiyle özel kuruluşların profesyonel şekilde yaptığına dikkat çekerek, şöyle konuşmuş: "Türkiye'de sokak toplayıcıları yerine profesyonel kurum tarafından toplanması ile ilgili yasa çıktı ancak, uygulamada problem var."