Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yamanlar - Bayraklı - İzmir

Bayraklı’da başlayan kentsel dönüşüm projesi kapsamında inşaat çalışmalarının başladığı mahalledir. Gülen cemaatine ait ilk okullaşma da bu semtteki Yamanlar kolejiyle başlamıştır.-İzmir'in en büyük açıkhava tiyatrolarından birini bünyesinde barındıran semt.

-İzmir’in olaylarıyla ünlü mahallesi.

-Cemaatin ilk okulu buradadır. Bu okul Yamanlar Koleji’dir.Yamanlar-Bayraklı-İzmir


Yamanlar nerede?


Yamanlar; İzmir’in Bayraklı ilçesine bağlı bir semtidir. Onur mahallesi, Postacılar mahallesi, Örnekköy mahallesi ve Soğukkuyu mahallesi ile komşudur. 


Elbistan, Erzurum ve Çorum'dan İzmir'e göçen insanların yaşadığı bir mahalledir. 12 Eylül dönemi öncesi Maraş Mahallesi olarak bilinir. 


Karşıyaka'nın çevresindeki bir mahalleyken, ilçe sınırlarının değişmesi ile idari olarak, yeni ilçe yapılan Bayraklı'ya bağlanmıştır.


Yamanlar’da kentsel dönüşüm projesi kapsamında neler yapıldı?


2012 yılında İzmir’de başlayan kentsel dönüşüm projesi kapsamında Yamanlar Mahallesinde de birtakım çalışmalar oldu. Yamanlar mahallesinin de içinde bulunduğu bölgede toplam 200 binanın yıkılacağı açıklandı. Yıkılacak binaların hak sahiplerinin ise Dünya Barış Anıtı'nın alt tarafında yapılacak konutlara taşınacağını söylendi. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında Yamanlar’da dahil  347 hektarlık alanın dönüştürülmesi planlandı.


Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, bölgede yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesi hakkında şu açıklamalarda bulundu:


İmar planlarına göre gecekonduda yaşayan vatandaşlarımız işgalci olarak gözüküyor. Bunu artık düzeltmemiz gerekiyor. Öncelikle burada oturan vatandaşlarımızın mülkiyet sorunu ortadan kalkacak. Oturduğu evlerin bedeli peşinat olarak kabul edilecek. Daha sonraki para ise taksitlendirilecek. Vatandaşların boşalttığı alanlar kamuya kalacak ve imar plan koşullarına göre yeşil alan olarak düzenlenecek. Büyükşehir Belediye Başkanımızla da bu konuyu konuştuk. Gerekli değişiklikleri yaparak, Bayraklı yaşayanlarının yerinde kalacağı ve çağdaş konutlara kavuşturulacağı bir dönüşüm planlıyoruz.


Yamanlar’da daire fiyatları ne kadar?


Kentsel dönüşümün başladığı Bayraklı Yamanlar’da satılık daire fiyatları 2013 yılı itibari ile 150 bin TL – 360 bin TL arasında değişti. Kiralık daireler ise 800 TL’den başladı. Yamanlr’da arsa fiyatları da konumuna ve büyüklüğüne göre 40 bin TL’den 8.500.000 TL’ye kadar değişkenlik gösterdi.


Yamanlar Dağı nerede?


Bir kısmı Yamanlar’da büyük bir kısmı ise Karşıyaka ilçesi sınırları içinde yer alır. 1,076 metre yüksekliğinde bir dağdır. Volkanik kayalardan meydana gelir. Batısında İzmir Körfezi yer alır. Dağın zirvesine yakın düzlük alanda krater gölü bulunur. 


Yamanlar Dağı, adını eteklerinde bulunan Yamanlar Köyü’nden alır. Dağda televizyon vericileri de yer alır. İçerisinde büyükşehir belediyesi tarafından yapılan mesire alanları vardır. Çoğunluk olarak çam ağaçlarının bulunduğu bir dağdır.


Yamanlar mahalle muhtarlığının iletişim bilgileri nedir?


Muhtar: Ali Uçar

Adres: Yamanlar Mahallesi Bayraklı/İzmir

Telefon: 0 232 366 31 43 – 363 15 60


Yamanlar - Bayraklı - İzmir


Yamanlar Koleji nasıl kuruldu?


FGH’nin 1970’ler boyunca sürdürdüğü telkin ve tavsiyelerin ilk meyvesi olmuştur. 1979 yılında İzmir’de Akyazılı Orta ve Yüksek Eğitim Vakfı’nın idaresinde bir üniversite hazırlık kursunun açılması ile meydana gelmiştir. Bunu İzmir’de açılan öğrenci yurtları izlemiştir. On yıllık bir süre içinde kurslar ve yurtlar tüm Türkiye’ye yayılmıştır.


İlk okul girişimi olan İzmir Yamanlar Koleji binası okul olmadan önce, 1975–1978 yılları arasında ücretsiz öğrenci yurdu olarak hizmet vermeye başlamıştır. Bina 1978 yılında dershane olarak hizmet vermeye başlamıştır. 15 Kasım 1982 tarihinde eğitim öğretime başlayan kolej, Gülen okullarının öncü kurumlarından olmuştur.


Zamanla hareketin eğitim faaliyeti daha da genişlemiştir. Fatih, Yamanlar, Aziziye, Samanyolu gibi birçok okul açılmıştır. Hepsi ücretli olan bu okullar özellikle muhafazakâr ve liberal sağın elit aileleri için çekim merkezi haline gelmiştir.