Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yapı denetimlerine yeni tedbirler yolda!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yapı denetimlerine radikal tedbir getirdiklerini söyledi.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yapı denetimlerine radikal tedbir getirdiklerini söyledi. Özhaseki, müteahhit ve denetim firmalarının belli paraya anlaşıp çıkarlarına göre denetim yaptıklarını belirtti.


Özhaseki, şu açıklamalarda bulundu:


“Meclis’e sevkedilecek tasarıda kentsel dönüşümü çok hızlandıracak, belediyelere yardım edecek ve doğru bir mantığa oturmasını sağlayacak çok sayıda düzenleme var. Yapı denetimle ilgili maddeler de var. Yapı denetim iyi niyetle konmuş düzenlemeler ama açıklarını bulmuşlar canını okuyorlar. Bir yapı yapılıyor bunu denetleyen firmalar var mecburen denetliyorlar ama piyasada şöyle oluyor: Müteahhit gidip bir firma ile anlaşıyor parasını veriyor kendini denetlettiriyor iş buna döndü böyle bir olabilir mi? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde lisanslı olan yetkili kuruluşlar listeli şekilde sırayla denetleyecek. Sırada kim hangi denetim firması varsa ona gidecek hiç tanımadığı şirket tarafından denetlenecek.”

 

Jet tapu dönemi

Yeniakit Gazetesi'nde yer alan habere göre Hükümet, tapu işlemlerinde ‘jet tapu’ dönemine de geçiyor. Özhaseki, tapu işlemlerinin, hızlı sonuçlanacağını ifade ederek, “5 dakikada tapu. Evi alıp satıyorsunuz günlerce geziyorsunuz, yani evrakları topluyorsunuz kurum kurum dolaşıyorsunuz birkaç gün sonra tapuya ancak gidiyorsunuz. Orada kalabalık, şimdi öyle değil şu saatte gel diyorlar. Bundan sonra elektronik dönem var ve 5 dakikada tapu hazır olacak” dedi.