Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yapı kayıt belgesi ödemeleri 30 Haziran'da son!

Türkiye'deki kaçak ve ruhsatsız yapıların kayıt altına alınması için başlatılan imar barışı uygulamasında başvuru süreci devam ediyor. Uygulama kapsamında yapı kayıt belgesi ödemeleri 30 Haziran'da sona erecek.


31 Aralık 2017 yarihinden önce inşa edilen ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan imar barışı uygulamasına başvurular devam ediyor. 


Türkiye'deki 13 milyon konutun imar ve iskan sorununu çözmek adına uygulamaya alınan imar barışında başvuru süreci uzatıldı. Cumhurbaşkanlığı kararı, 31 Aralık 2018 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Uygulamasında kapsamında imar barışı başvuruları 15 Haziran 2019 tarihine kadar yapılabilecek. Yapı kayıt belgesi ödemeleri için son tarih 30 Haziran olarak açıkladı. 


İmar barışı kapsamında değerlendirilen yapılar için yapı kayıt belgesi ile birlikte İmar Kanunu’na göre alınmış Yıkım kararları ve idari para cezaları varsa iptal edilecek. Yapı Kayıt Belgesi alan yapılara su, elektrik ve doğalgaz bağlanabilecek.


Yapı Kayıt Belgesi aldıktan sonra isteyen malikler tapuya müracaat edip ve  yapı kayıt belgesi için ödenen bedel kadar ilave ödeme yapıp cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edebilecekler.