Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yapı kullanma izni nasıl alınır?

Bir yapının inşaat çalışmaları tamamlandıktan sonra, binanın kullanılabilmesi için yapı kullanma izninin alınmış olması gerekiyor. Peki, yapı kullanma izni nasıl alınır?


Yapı kullanma izni nasıl alınır?


Bir yapının inşaat çalışmaları tamamlandıktan sonra, binanın kullanılabilmesi için yapı kullanma izninin alınmış olması gerekiyor. Bu izin ruhsatlı binalardan mimari projesine uygun olarak inşa edilenlere veriliyor.


Yapı kullanma izni için öncelikle ruhsatlı olarak inşa edilen yapının inşaat çalışmalarının bitmiş olması, yapı ruhsatı alındığı tarihinden 2 sene içinde inşaatına başlanmış olması ve inşaat çalışmalarının 5 sene içerisinde bitmiş olması gerekiyor. 


Binaya alınacak bu yapı kullanma izni, taşınmazın onaylı projesine ve imar planına uygun olarak tamamlandığını gösteriyor. Yapı kullanma izni, belediyelerin imar birimi tarafından düzenleniyor. Peki, Yapı kullanma izni nasıl alınır?


Yapı kullanma izni nasıl alınır?

Yapı kullanma izni, için bir dilekçe ile belediyeye başvuruluyor. Aynı zamanda gerekli belgelerin de belediyeye teslim edilmesi gerekiyor. Yapı kullanma izni için dilekçe örneği şu şekilde:


Dilekçe örneği;


………………………… BELEDİYE BAŞKANLIĞI

İMAR ve ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ’NE


…………………………/İSTANBUL


 

………………………… Mahallesi ……………….. Pafta ……………….. Ada ……………….. Parsel sayılı yerde bulunan binamıza iskan almak istiyoruz. İstenen belgeler yazımız ekinde olup, gereğinin yapılmasını arz ederim.


Mal Sahibi

İsim-Tarih-İmza                  

                                                             

Mesul Mimar veya Mühendis 

                                                            

Adı ve Adresi, Sicil Nosu


İmza


 

Yapı Den.Şirketinin 

İsim-Tarih-İmzaİNŞAATA AİT POSTA ADRESİ

………………………… Mahallesi ………………………… Cad ………………………… Sokağı ……….Kapı NoMAL SAHİBİNE AİT TEBLİGAT ADRESİ:

………………………… Mahallesi

………………………… Cad.

………………………… Sokağı

………………………… Apt

………………………… Kapı No

………………………… Posta Kodu

………………………… İlçesi

………………………… Şehir