Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yapı tasarruf sandığı sistemi geliyor!

Yapı tasarruf sandığı sistemi geliyor. Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi ile piyasadan daha düşük faizle konut edindirmeyi amaçlayan sistemde devlet katkısı olacak..


Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi olarak adlandırılan sistemle piyasadan daha düşük faizle konut edindirmeyi amaçlayan sistemde devlet katkısı olacak.


Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre Reuters’a konuşan bir yetkili sistemin detaylarını verdi. 


Edinilen bilgilere göre yeni tasasıdaki sistem ile, mortgage sistemini ortaya çıkartacak uzmanlaşmış bankacılığın gündeme gelmesi söz konusu olacak. 


5 yıl tasarruf


Üzerinde çalışma yapılan ‘Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi’, müşteriye sözleşme çerçevesinde belirli bir süre birikim yaptırarak, akabinde de tasarruf süresi başında uzlaşılan oranlar üzerinden konut kredisi kullandırmayı amaçlıyor. 


Piyasa faiz oranlarının sözleşmede belirtilen yapı tasarruf kredisi oranlarının altına düşmesi halinde ise katılımcı mevduatını ve devlet katkısını alarak sistemden çıkabiliyor ve standart konut kredisine yönelebiliyor.


Sisteme giren katılımcılar, sözleşmede belirtilen tutarı biriktirmeleri, minimum bekleme süresini doldurmaları ve minimum değerleme katsayısına ulaşmaları kaydıyla sözleşme tarihinde uzlaşılan oranlar üzerinden konut amaçlı kredi kullanmaya hak kazanıyor. Sistemde minimum tasarruf süresi beş yıl olarak öngörülüyor.