Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yapılandırılan vergi borcu kredi kartıyla ödenir mi?

Vergi borcu olan mükelleflerin yapılandırma başvuruları 25 Kasım'a kadar devam ediyor. Yapılandırma başvuruları ilgili vergi dairesinde yapılabiliyor. Peki, yapılandırılan vergi borcu kredi kartıyla ödenir mi?


Vergi borcu olan mükelleflerin yapılandırma başvuruları 25 Kasım'a kadar devam ediyor. Yapılandırma başvuruları ilgili vergi dairesinde yapılabiliyor.


Yapılandırmanın devam edebilmesi için, ilk iki taksitinin eksiksiz ve süresinde ödenmesi gerekiyor. Ayrıca, taksitlerden bir takvim yılında en fazla iki tanesinin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi hali Kanunun ihlal nedeni sayılmıyor. Bu durumda, diğer taksitler ilgili dönemlerinde ödenebiliyor. 


Süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarları ise en geç son taksiti izleyen ay sonuna kadar ödenecek ve ödemede gecikilen süre için gecikme zammı oranında hesaplanacak geç ödeme zammı ile birlikte tahsil ediliyor.


Peki, yapılandırılan vergi borcu kredi kartıyla ödenir mi?

› Borçların, kredi kartıyla peşin ya da taksitle ödenmesi mümkündür. Kredi kartıyla ödemeler Başkanlığımızın internet adresinde (www.gib.gov.tr) yer alan internet vergi dairesinden yapılabilecektir. 


› Kredi kartıyla ödeme yapıldığında, işlem tarihi itibarıyla borç ödenmiş olacaktır. www.gib.gov.tr 17 6- BAŞVURU VE ÖDEME 


› Kredi kartıyla, bir veya birden fazla taksitin ödenmesi mümkündür. Birden fazla taksitin ödenmesi durumunda, kredi kartının kullanımından kaynaklı bankaya olan borçlar, taksitin ilgili olduğu ayda hesap ekstresine yansıtılacaktır. 


› Kredi kartı ile yapılan ödemelere ilişkin tutarların, bankaya ödenmesi gereken tarih daha sonraki bir tarih olmasına rağmen, işlem anında vergi dairesine olan borçlar ödeme tutarı kadar sonlanacaktır.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com