Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yapılandırılan vergi taksiti ödemelerinde son 7 gün!

Vergi barışı kapsamında borçlarını yapılandıran mükelleflerin ilk taksit ödemeleri 1 Ekim 2018 tarihinde sona eriyor.


Vergi barışı kapsamında borçlarını yapılandıran mükelleflerin ilk taksit ödemeleri 1 Ekim 2018 tarihinde sona eriyor. Mükelleflerin yapılandırma haklarını kaybetmemeleri için ödemelerini aksatmamaları gerekiyor.


Emlak ve çevre temizlik vergisi de dahil yapılandırılan borçlar, 18 taksitte 36 ay sürede ödenebiliyor. Kalan taksitler ise takip eden 2'şer aylık dönemler halinde ödenebiliyor.


Vergi barışından yararlanan borçlular, 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitli ödeme seçeneklerinden birini de seçebiliyor. Yİ-ÜFE oranları üzerinden hesaplanan tutardan yüzde 90 oranında indirim yapılıyor. İdari para cezalarının da aslından yüzde 25 indirim uygulanıyor.


Taksitle ödeme halinde, taksit sayısına göre borçlara katsayı uygulanıyor. Yapılandırılan borçlar ayrıca kredi kartıyla da peşin ya da taksitli bir şekilde ödenebiliyor.


Vadesi 31 Aralık 2013'ten önce olan 100 lira ve altındaki borçlar ise başvuru aranmadan siliniyor. Ödemeler vergi dairesinden ya da online şubeden yapılabiliyor.


Son yapılandırma fırsatı

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Bütçe Başkanlığınca hazırlanan Yeni Ekonomi Paketi'ne göre, vergi, prim ve diğer kamu alacaklarına ilişkin yapılandırmaya gidilmeyecek. Son yapılandırma fırsatını kaybetmek istemeyen mükelleflerin ödemelerini zamanında yapmaları gerekiyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com