Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yapılandırma ödemeleri 2 Ocak'ta sona eriyor!

Henüz ödeme yapmamış mükellefler yapılandırma haklarını kaybetmeden geç ödeme zammı ile 2 Ocak 2017 Pazartesi günü mesai bitimine kadar ödeme yapabiliyor.


Ağustos 2016'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe gire 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile emlak ve çevre temizlik vergisi de dahil bazı vergi borçlarına yapılandırma fırsatı geldi.


Gayrimenkul sahipleri emlak ve çevre temizlik vergisi borçları da bu kanun kapsamında alındı.


Belediyelerce, 2016 yılına ilişkin olarak 30/6/2016 tarihinden (bu tarih dâhil) önce tahakkuk ettirilen vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları Kanun kapsamında olup; 2016 yılına ilişkin olarak 30/6/2016 tarihinden önce tahakkuk etmiş olan emlak vergisi ve çevre temizlik vergisi yapılandırılabildi.


Buna karşın 2016 yılına ilişkin emlak vergisi, emlak vergisi üzerinden hesaplanan taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payının ikinci taksiti Kanunun yayımladığı tarihten sonraya rastladığından (Kasım/2016) bu taksitler 6736 sayılı Kanun kapsamına alınmadı.


Aynı şekilde, çevre temizlik vergisinin ikinci taksiti de Kanunun yayımlandığı tarihten sonra yürürlüğe girmesi nedeniyle çevre temizlik vergisinin 2016 Kasım ayı taksiti Kanun ile yapılandırılamadı.


Belediyeye müracaat ederek yapılandırılan tutarların peşin ödeme süresi ile taksitli ödemeyi tercih edenler için ilk taksit ödeme süresi 30 Kasım 2016 tarihinde sona erdi. 


Bu tarihi kaçıran ve henüz ödeme yapmamış mükellefler yapılandırma haklarını kaybetmeden geç ödeme zammı ile 2 Ocak 2017 Pazartesi günü mesai bitimine kadar ödeme yapabiliyor.


Bu tarihe kadar yapılacak peşin ödenecek tutarlara yüzde 1,40 oranında hesaplanacak geç ödeme zammı eklenecek. Ödemenin yapılmaması durumunda mükellef kanunun getirdiği imkanlardan yararlanamıyor.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com