Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yapılandırma ödemeleri bugün sona eriyor!

30 Kasım 2016 tarihine kadar ödemede bulunmayan mükellefler geç ödeme zammı ile birlikte taksitlerini bugün mesai bitimine kadar ödeyebiliyor..
6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile emlak ve çevre temizlik vergisi de dahil bazı vergi borçlarına yapılandırma imkanı getirildi. Kanun Ağustos 2016'da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.


Yapılandırılan tutarların peşin ödeme süresi ile taksitli ödemeyi tercih edenler için ilk taksit ödeme süresi 30 Kasım 2016 tarihinde sona erdi. 


Bu tarihe kadar ödemede bulunmayan mükellefler geç ödeme zammı ile birlikte taksitlerini bugün mesai bitimine kadar ödeyebiliyor.


Bugün mesai bitimine kadar ödemenin yapılması ile mükellef kanunun getirdiği imkanlardan yararlanabilecek. Aksi durumda yapılandırma hakkı kaybediliyor.


Taksitlendirilen vergi borçları, ilgili vergi dairesinde ödenebildiği gibi Gelir İdaresi Başkanlığı'nın resmi internet sayfasından da ödenebiliyor. Sisteme T.C. kimlik numarası ve diğer kimlik bilgileri ile giriş yapılabiliyor.


Bugün peşin ödenecek tutarlara yüzde 1,40 oranında hesaplanacak geç ödeme zammı da eklenecek. 


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com