Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yargıtaydan kiracıları sevindiren haber!

Mülk sahiplerinin kiracılarını çıkarmak için ifade edilen bahaneler yargıya taşındı. Yargıtay, ‘Almanya’dan oğlum gelecek, akrabam oturacak’ gibi bahaneleri geçersiz buldu..


Mülk sahiplerinin kiracılarını çıkarmak için ifade edilen bahaneler yargıya taşındı. Yargıtay, ‘Almanya’dan oğlum gelecek, akrabam oturacak’ gibi bahanelerle kiracı çıkarılmayacağına karar verdi. 


İstanbul’da özel bir şirkete kiralık verdiği işyerinin boşaltılmasını isteyen bina sahibi, 14. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. 


Akşam Gazetesi'nde yer alan habere göre, Binada kızının çanta satacağını söyleyen mülk sahibi için mahkeme karar verdi. Mülk sahibinin samimi olmadığına karar veren mahkeme, davacının kararını temyiz etti.


YARGITAY'DAN EMSAL KARAR

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, kiracılar ve mülk sahipleri için emsal bir karar verdi. Yargıtay tarafından, “Kiraya veren veya kiraya veren durumunda olmayan malik ancak kendisinin, eşinin alt soyu ve üst soyunun veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişilerin ihtiyacı için dava açabilir. İhtiyaç iddiasına dayalı davalarda tahliyeye karar verilebilmesi için ihtiyacın gerçek, samimi ve zorunlu olduğunun ispatlanması gerekir. Geçici ihtiyaç tahliye sebebi yapılamayacağı gibi uzun süreye bağlı olan ihtiyaç da tahliye sebebi kabul edilemez” kararı alındı.