Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yaşar Aşçıoğlu

Selenium projelerini gerçekleştiren, Ali Sami Yen ihalesiyle gündeme gelen fakat daha sonra projeden çekilen Aşçıoğlu İnşaat’ın patronudur. İşe babasının yanında çivi düzelterek başlamıştır, şimdi milyon TL’lik projeler yapıp satmaktadır.


Yaşar Aşçıoğlu

Yaşar Aşçıoğlu


Yaşar Aşçıoğlu kimdir?


Yaşar Aşçıoğlu, 1959’da Trabzon’un Of ilçesinde doğdu. 6 kardeş arasında inşaatı seçen bir tek o oldu. 21 yaşına kadar Of’ta tuğlacılık, İstanbul’da da 1967’de Aşçıoğlu İnşaat’ı kuran babası Selahattin Aşçıoğlu’nun yanında çalıştı; tuğla indirdi, çivi düzeltip babasına sattı, inşaat çavuşluğu yaptı. 20 yaşında daire sattı, 21 yaşında da Aşçıoğlu İnşaat’ın patronu oldu. 


Genellikle İstanbul’un Avrupa yakasında konut üretimi yapan Yaşar Aşçıoğlu, Selenium markası adı altında hayata geçiriyor.


Aşçıoğlu’nun oğulları, eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın oğlu Yavuz Yılmaz ile otoyol çalışmaları yapıyor. Ayrıca ENKA’nın taşeronu olarak Arnavutluk’ta otoyol inşaatı yapıyor. Bunların dışında Malta, Libya ve Romanya’da da benzer işleri hayata geçiriyor.


İstanbul İnşaatçılar Derneği Genel Başkanlığı ve İstanbul Emniyet Dernekleri Başkanı ayrıca TİYAD (Trabzon İşadamları Derneği) 2. Başkan Vekilliği yapan Yaşar Aşçıoğlu, sadece konut sektöründe çalışmak istiyor. Küçük bir akaryakıt şirketleri de olan Aşçıoğlu, yılda 2-3 saat ofise uğradıklarını ve işin başında akrabaları olduğunu söylüyor..


Aşçıoğlu Grubu’nda başka hangi şirketler var?Konut sektöründe elit kısma hitap eden projeleri hayata geçiren Yaşar Aşçıoğlu’na bağlı olan Aşçıoğlu Grup bünyesinde 4 şirket mevcut. Bunlar: Aşçıoğlu İnşaat, Aşçıoğlu Akaryakıt, Selenium İnşaat, CİYA A.Ş.


Aşçıoğlu Grubu hangi projeleri gerçekleştirdi?


1. BJK Süleyman Seba Kompleksi

2. Selenium Twins

3. Selenium Panorama

4. Selenium City

5. Selenium Country

6. Selenium Residence

7. Piramit Palas

8. Aşçıoğlu Konak

9. Aşçıoğlu Villaları

10. Selenium Plaza

11. Aşçıoğlu Plaza

12. Esentepe İş Merkezi

13. Acıbadem Fulya Hastanesi

14. Fulya Gösteri Merkezi

15. Fulya Kongre ve Gösteri Merkezi

16. Fulya Konut binaları

17. Vepa Fabrikası ve Merkez Binası

18. Doğu Sitesi ve İş Merkezi

19. Sem Otel

20.Selenium Ataköy

21. Aşçıoğlu Alışveriş Merkezi/Bodrum


Selenium ismi neden seçildi?


Yaşar Aşçıoğlu, kendisiyle yapılan bir röportajda bu soruyu şöyle cevaplıyor: “Selenium atomun 34 no’lu elementi. 34 de İstanbul’un plakası. Ve dünyadaki en değerli elementlerden. İlaç sanayinde kullanılır.”


Yaşar Aşçıoğlu

Selenium Twins


Selenium Twins projesinin özellikleri nedir?


Beşiktaş Fulya’da 35 katlı olarak tasarlanan Selenium Twins projesi, BJK Süleyman Seba Kompleksi içinde. 240 daireli 2 blok halinde tasarlanan proje 2009 yılında teslim edildi. Proje 20 katlı iş merkezi, 16 bin metrekare süpermarket, 7 bin 200 metrekare Food Court, 14 katlı hastane ve kültür merkezi olmak üzere toplamda 180 bin metrekare inşaat alanına konumlandırıldı. 2012 Ocak ayında  235 metrekarelik 3 oda 1 salon rezidanslar 1 milyon 100 bin dolar ila 1 milyon 500 bin dolar arasında fiyatlarla satıldı.


Yaşar Aşçıoğlu

Selenium City


Selenium City projesi nerede yer alıyor?


Etiler’de konumlandırılan proje, 11 bin metrekare arsa alanı üzerine konumlandırıldı. 223 ile 276 metrekare arasında değişen konutların yapıldığı Selenium City’de konutlar, 2009 yılında 1 milyon 250 bin TL’den başlayan fiyatlarla satıldı. Projede yüzme havuzu, güneşlenme alanı, çok amaçlı spor sahası, sosyal tesis alanı içerisinde fitness center, masaj salonu, sauna ve bilardo salonu yer alıyor.


Yaşar Aşçıoğlu

Selenium Ataköy


Selenium Ataköy projesi nasıl yapılanıyor?


Aşçıoğlu’nun Ataköy projesi olan Selenium Ataköy 24 bin metrekarelik alan üzerine inşa ediliyor. Sadece rezidans dairelerin yer alacağı proje, 21 katlı 2 blok şeklinde tasarlandı. 90 metrekareden 300 metrekareye kadar konutların yer alacağı proje E-5 üzerinde yer alıyor. Projede yer alan konutların metrekaresi 4 bin dolar civarında olacağı açıklandı.


Yaşar Aşçıoğlu, Trabzonspor'da neler yapacak?

 

Trabzonspor'un yeni yöneticisi Yaşar Aşçıoğlu, "Hiç kimseyle, hiçbir camiayla kavga etmeden, kulübün haklarını sonuna kadar savunacak güce, birikime, tecrübeye ve çevreye sahibiz" dedi. İlgili haber şöyle;


UÇAKTAN TRABZONSPOR BAYRAĞI SALLADI


İbrahim Hacıosmanoğlu’nun başkanlığa seçildiği pazar günkü olağanüstü genel kurulda sonuçların belli olmasından sonra yönetim kuruluna girenler, hemen bir araya gelerek toplantı yaptı. İlk toplantıya katılamayan yönetimin önemli isimlerinden işadamı Yaşar Aşçıoğlu, bugünkü toplantıya katılmak için öğle saatlerinde özel uçağıyla Trabzon’a geldikten sonra kokpitten, "Şampiyon Trabzonspor" yazılı bordo mavi bayrak salladı."HAKKIMIZI SAVUNACAK GÜCE SAHİBİZ"Havaalanında açıklamalarda bulunan Yaşar Aşçıoğlu, çocukluğunda İstanbul’da Trabzonspor’un amigoluğunu yaptığını anlattı, şöyle konuştu:"Bize her yer Trabzon. Trabzonsporlu olmakla gurur duyuyoruz. Trabzonspor’u yönetebilmek için var gücümüzle çalışacağız. Trabzonluyuz, Trabzonsporluyuz. Bu kulübün Türk futbolundaki önemini biliyoruz. Bunun yükünü ve sorumluluğunu üzerimizde hissediyoruz. Genç, dinamik ve vizyoner bir başkanımız var. Trabzonspor’u olması gereken yere, dünya kulübü yapacak bir vizyona getirmek için çalışacağız."YEREL GAZETELER KONGREYE GENİŞ YER AYIRDIYerel gazeteler, İbrahim Hacıosmanoğlu’nun başkanlığa seçilmesine geniş yer ayırdı. Kuzey Ekspres Gazetesi, "Halkın dediği oldu" ve "Trabzonspor’da Robin Hood dönemi" başlıklarını attı. Taka Gazetesi, "Kupa sözünün zaferi!" ve "Hacıosmanoğlu devrimi" başlıklarını atarken İlkhaber Gazetesi, "Demir yumruk işbaşında!" ve "Hacıosmanoğlu dönemi" manşetlerini attı. Karadeniz Gazetesi de, "TS’nin başkanı Hacıosmanoğlu" ve "Zafer Hacıosmanoğlu’nun" başlıklarını attı. Günebakış Gazetesi, "Şike öfkesi başkan seçtirdi" manşetini kullanırken Karadeniz’de Son Nokta, "Cesur yürek Başkan" ve "İşte başkan ve işte Trabzon" başlıklarını attı, genel kurul sonuçlarını okuyucularına aktardı.ALT YAPI SORUMLUSU ÖMER EYÜBOĞLUKongrede delegelere, "Alt yapının başına Ömer Eyüboğlu’nu getireceğim" diye söz veren Başkan Hacıosmanoğlu, bu projesini hemen hayata geçireceği bildirildi. Ömer Eyüboğlu, 1995 yılından itibaren Trabzon Fen Lisesi’nde müdürlük görevini yürütüyor. Eski adıyla Trabzon Lisesi olduğu dönemlerde okulda spor faaliyetlerine büyük önem veren Eyüpoğlu döneminde, lise takımı 2 Türkiye Şampiyonluğu ve 2002 yılında Çin’de düzenlenen Dünya Liselerarası Futbol Şampiyonasında Dünya 1’inciliği, 2003 yılında da İran’da düzenlenen Dünya Liselerarası Futbol Şampiyonası’nda Dünya 2’ncisi olmuştu.