Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yaşar Aşçıoğlu: Sektördeki çoğu firma tecrübesiz!

İstanbul İnşaatçılar Derneği Onursal Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, sektörle ilgili olarak çarpıcı açıklamalarda bulundu..


İstanbul İnşaatçılar Derneği Onursal Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, sektörle ilgili olarak çarpıcı açıklamalarda bulundu. 50 yıllık deneyime sahip Aşçıoğlu, "İşi bilen bilmeyen herkes bu işe geldi" ifadelerini kullandı. 


Aşçıoğlu, "Para yok, tecrübe yok ama cahil cesareti var. Firmaların yüzde 25 kurumsal ve tecrübeli, yüzde 75’i ise bu işe sadece para kazanayım diye gelenler. Tecrübe ve yeterlilik yok. Çok yakın zamanda bunlar elenecek. Çürük elmaların eleneceği döneme geldik. Avrupa Birliği’nde 35 bin müteahhit var, Türkiye’de 350 bin” dedi." dedi.


Dönüşüm sorunu


Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz'ün haberine göre, Yaşar Aşçıoğlu, Fikirtepe'de yaşanan kentsel dönüşüm sorunu hakkında da açıklamalarda bulundu. Vatandaşın akla mantığa ayrkırı oranlar istediğini ifade eden Aşçıoğlu, "2-3 metrekare büyük ev için işi hiç bilmeyen firmalara imza verildi. Şimdi faturasını ödüyor. Mağdurlar için açıklama yapan bakanlık biz yaparız diyor. Bu çözüm değil. Önce vatandaş ve firma arasında olan anlaşma oranı düzenlenmeli, sonra işler yapabilecek firmalara devredilmeli. Yüzde 58 arsa sahibine verip bu iş yapılamaz. Bu oranla para kazanamayan da işi bırakıyor. Bakanlık arsa oranları için devreye girmeli. Bize projesini devretmek isteyenler var ama istemiyoruz." dedi.


Yaptıran da hatalı

Aşçıoğlu, Fikirtepe'nin örnek olduğunu ifade ederek "Sadece yapan değil yaptıran da suçlu" dedi. Kentsel dönüşüm yapılmadığının altını çizen Aşçıoğlu, "Kentsel dönüşüm falan yapmıyoruz. Yapısal dönüşüm bu iş" dedi.


2 milyar yatırım yolda

3 yeni proje planladıklarını ve yatırım bedelinin 2 milyar lira olacağını söyleyen Aşçıoğlu Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Aşçıoğlu, "Beykoz’da 575 dönüm villa yapacağız. Merter’de Tamek arsası olarak bilinen alanda hastane, ofis, üniversite olacak bir projemiz var" dedi.Firmanın diğer projesi ise Sarıyer’de kendi arsası üzerinde olacak. Söz konusu alanda bir gecekondu olduğunu beliren Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Aşçıoğlu, "4 yıldır uğraşıyoruz, kendi arsamızdaki gecekonduyu çıkaramıyoruz" dedi.


Dubai ortaklığı devam edecek

Aşçıoğlu, Deyaar ile Dubai’de Midtown Selenium by Deyaar projesini geliştiriyor. Projenin yüzde 30'u satıldı. 2019 yılının Eylül ayında teslim edilecek proje için Yaşar Aşçıoğlu, "Dubai Islamic Bank’ın da ortaklarının arasında bulunduğu halka açık bir firma olan Deyaar Grubu finans yapısı çok güçlü bir firma. Bölgedeki gelişmeleri, sorunları çok iyi biliyor. Bizimle gerek burada, gerek Avrupa’da proje geliştirmek istiyor" dedi.