Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yasemin Özata Çetinkaya kimdir?

7 Eylül 2016 tarih ve 9158 sayılı kararname ile Merkez Valiliği'ne atanan Yasemin Özata Çetinkaya kimdir?
Yasemin Özata Çetinkaya, 1996 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Kaymakam Adaylığı Sınavı’nı kazanarak, Kırıkkale Kaymakam Adayı olarak mülkî idare amirliği mesleğine başladı. 


Isparta'nın Gönen ilçesinde kaymakam vekilliği görevinde bulundu. Kalkandere, Hamur, Gölpazarı, Hacılar ve Talas kaymakamlıkları ile Batman vali yardımcılıkları görevlerinde bulundu. Bakanlar Kurulunun 2015/7295 sayılı vali atamaları hakkındaki kararının 19 Şubat 2015 tarihli Resmi Gazetede yayınlanmasıyla Sinop valiliğine atanmıştır.


Çetinkaya 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe girişimi sonrasında Sinop Garnizon Komutan Vekili olan eşi Albay Temel Çetinkaya'nın gözaltına alınması sonrasında merkez valiliğine atanmıştır. Sonrasında yapılan inceleme sonucu tutuklanmıştır.


10 Eylül 2016 tarihine kadar görevini sürdüren Çetinkaya, 7 Eylül 2016 tarih ve 9158 sayılı kararname ile Merkez Valiliği'ne atandı.


"15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan operasyonlarda albay eşiyle birlikte gözaltına alınarak tutuklanan alba eski Sinop Valisi Yasemin Özata Çetinkaya tahliye edildi."


Evli ve üç çocuk annesidir.


Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları