Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

YATAŞ

1976’da kurulan Süntaş A.Ş.’nin, yatak ve ev tekstili markasıdır. Yataş-şşşş reklamıyla tüketicinin hafızasında yer edinmiştir.YATAŞ ne demektir, açılımı nedir?


25 Eylül 1987 tarihli Ticaret Sicili Gazetesi’nde “şirketin unvanı, Yataş Yatak ve Yorgan Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’dir” denmektedir. 


YATAŞ’ın merkezi nerededir? 


18 Ocak 2010 tarihli Ticaret Sicili Gazetesi’ne göre; şirketin merkezi Kayseri’dir. Adresi Organize Sanayi Bölgesi 18.Cd.No:6’dır.


YATAŞ’ın patronu kimdir, yönetim kurulunda kimler vardır?


YATAŞ’ın Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Altop’tur. Yardımcısı, H. Nuri Öztaşkın’dır. Şükran Balçık ve Nimet Altop da Yönetim Kurulu Üyesi’dir. 


YATAŞ’ın tarihçesi nedir?


Yataş’ın temelini oluşturan Süntaş A.Ş., 1976 yılında kurulmuş, Anadolu’nun ilk sünger fabrikasıdır. 1979 yılında tesis yatırımlarını büyüterek süngerin yanı sıra süngerli yatak üretimine de başlayan şirket; 1981 yılında yaylı yatak üretimi, 1987 yılında ev tekstili ürünleri, 1993 yılında sofabed ( yataklı kanepe ) ve koltuk takımları üretimine başladı. 2010 yılında, dünyanın 48 ülkesinde faaliyet gösteren bağımsız bir marka değerlendirme kuruluşu olan Superbrands tarafından, Türkiye’nin "süper markası" seçildi. Yataş, 1988 yılında Türkiye’de perakende mağazacılık sistemini başlattı.


YATAŞ’ın kurucuları kimlerdir? 


25 Eylül 1987 tarihli Ticaret Sicili Gazetesi’nde yazılı kurucular arasında şu isimler bulunmaktadır: Yılmaz Öztaşkın, Mehmet Öztaşkın, Türkan Öztaşkın, Hakkı Altop, Yavuz Altop, Osman Altop, Yalçın Öztaşkın ve  Gülten Öztaşkın. 


YATAŞ’ın ilkleri nelerdir? 


Şirket, 1988’de Türkiye’de perakende mağazacılık sistemini başlatmış, 1996’da kendi sektöründe halka açılan ilk firma olmuştur. 


YATAŞ hangi ülkelere ihraç edilmektedir?


YATAŞ, 45’ten fazla ülkeye ihracat yapmaktadır. Bunlardan bazıları şöyle; ABD, Kıbrıs, Romanya, Suriye, Hollanda, Libya, Fas, Gürcistan, Irak, Kenya, Suudi Arabistan, İran, Yemen, Yunanistan, Cezayir, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Malpler, Mısır, Almanya, Macaristan, Bulgaristan, Rusya ve Romanya.


YATAŞ’ın fabrikaları nerededir?


Yataş’ın Kayseri’de 2 ve Ankara’da da 1 adet fabrikası vardır. Kayseri’de yer alan fabrikalarının biri yatak ve ev tekstil ürünleri üretmekte olup, bir diğeri ise kanepe üretimi yapmaktadır. Ankara’da yer alan fabrika ise modüler mobilya üretmektedir.


Yataş, 92.000 metrekare kapalı alanı, 160.000 metrekare açık alanı, Kayseri ve Ankara’daki fabrikaları, 1.400’ü aşkın çalışanı ve 400’ü aşkın satış noktasına sahiptir.


YATAŞ’ın sahip olduğu sertifika ve belgeler hangileridir?


ISO 9001 Kalite Belgesi, ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Belgesi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası.


YATAŞ

YATAŞ ürünleri nedir?


1. Yataklar

2. Yorganlar

3. Yastıklar

4. Yatak başlıkları

5. Koruyucular

6. Bazalar

7. Yatak odası takımları

8. Yemek odası takımları

9. Salon ve Oturma Grupları

10. Kanepe ve Koltuklar

11. Televizyon üniteleri ve sehpalar

12. Genç ve bebek odaları

13. Köşe takımları

14. Battaniye

15. Uyku seti

16. Nevresim takımları


Önerilen Bağlantılar : TOKİ Kayseri kura