Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yedi Mavi ile sehrin göbeğine mini bir orman kuruluyor!

Dünyaca ünlü Mimar Murat Tabanlıoğlu'nun imzası bulunan Yedi Mavi'de deniz manzarasının yanı sıra ormanı andıracak kadar ağaçlık yeşil alan bulunuyor..
Türkiye'de 'denizcilik' denildiği anda akıllara ilk olarak Kalkavan Ailesi gelir. Türk armatörlüğünün önde gelen ailesi, şimdilerde denizlerden karaya ayak basmış durumda. Hem de milyarlık bir projeyle. 2011'de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin Zeytinburnu'ndaki 63 dönümlük arazisine 1.1 milyar lira vererek çıkılan ihaleyi Haşan Sever İnşaat ve Gül Yapı ile kazanan Kalkavan Yapı'nın Yönetim Kumlu Başkanı Nazım Kalkavan ile konuştuk. 


Deniz taşımacılığının son birkaç yıl içinde küresel bir durgunluğa girdiğini söyleyen Nazım Kalkavan, "Karaya ayak bastık ama biraz geç oldu" diyor. Bir kaç yıl öncesine kadar birçok firmanın Uzakdoğu'da gemi sırasına girdiğim hatırlatan Kalkavan, "Geçmişte bir çok şirket sırasını milyon dolarlara satıyordu. Bu sıra satışı gemilerin yüzde 10-15 fiyatlarına bedeldi. 


Ticaretin hızla büyüdüğü 2008 öncesi bu dönem krizle bitmiş durumda. Artık şirketler bırakın sıralarını, gemilerini elden çıkarır hale geldi. Biz de karada daha kârlı projelere yönelme kararı aldık. Elimizde, arazilerimiz de var. Bunları değerlendireceğiz ve yeni projelerimiz de olacak. Ama prestij çalışmamız Yedi Mavi" diye konuştu. Kalkavan Ailesi'nin bazı orta boyutlu gayrimenkul projelerinde yer aldığını anlatan Nazım Kalkavan, Zeytinburnu'nda yapımı süren Yedi Mavi projesini ise farklı gördüklerini belirtiyor. Kalkavan, "Bu çalışma, tam prestij projesi" diye ifade ediyor Yedi Mavi'yi. Önce bu projeden biraz bahsetmekte fayda var. Rezidans, ofis ve bir de alışveriş merkezinin bulunduğu proje, 848 bağımsız bölümden oluşuyor. 17 katlı 6 blokta yaşayanlar tasarımdan dolayı denizi ve yeşili görme şansına sahip. 1+1'den 5+1'e 5 farklı daire seçeneğinin yer aldığı projede elektrikli araçların da kullanımına uygun 2 bin 600 araçlık otopark alanı bulunuyor. 


Mimarı Tabanlıoğlu manzarası deniz 

Dünyaca ünlü Mimar Murat Tabanlıoğlu'nun imzası bulunan projede deniz manzarasının yanı sıra ormanı andıracak kadar ağaçlık yeşil alan var. Kalkavan, "63 dönümlük arazimize 6 blok inşa ederek her 10 dönüme 1 blok yapmış olacağız. Yani 50 bin metrekare yeşil alana sahip bir proje yapıyoruz. Bu da yaklaşık projenin yüzde 80'ine denk geliyor" diyor ve ekliyor: "Şehrin göbeğine mini bir orman kuracağız..." Projenin Tarihi Yarımada'nın içinde yer alması ve  Marmaray  Projesi, İDO Bakırköy Terminali, Ataköy Marina, Atatürk Havalimanı, İDO Yenikapı Terminali, E-5 ve TEM gibi çok önemli ulaşım akslarının yanı başında olmasının İstanbul trafiğinde çok büyük avantaj olduğuna vurgu yapan Kalkavan, "Avrasya Tüneli ile İstanbul'da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe arasındaki mesafe 15 dakikaya inecek" dedi. 


'Apart otel de yer alacak' 

Projede yer alacak alışveriş merkezine dünyaca ünlü markaların girmek için görüşmeye başladığını kaydeden Kalkavan, şöyle devam ediliyor: "Restoran anlamında da özel markalarla masadayız. Ayrıca projemizde bir apart otel de yer alacak. Projeyi diğerlerinden ayıran başka bir yönü daha var. Bulunduğumuz lokasyona; Zeytinburnu'na değer katıyoruz. Yedi Mavi ile bölgede yeni çalışmalar da başladı. Başkaları da bizleri görerek geliyor ve gelecek."


Dünya


http://yedimavi.com.tr/

Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı