Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yedi Sekiz Hasan Paşa Yalısı

2.Abdülhamid tarafından hediye olarak Yedi Sekiz Hasan Paşa’ya verilen yalıdır. Son olarak Nezih Barut tarafından satın alınmıştır.Yedi Sekiz Hasan Paşa Yalısı


Yedi Sekiz Hasan Paşa Yalısı nerededir?


Yedi Sekiz Hasan Paşa Yalısı; İstanbul Boğazı’nın Anadolu yakasında Beykoz Çubuklu Piri Reis Caddesinde yer almaktadır. XIX. yüzyıla ait olan yalı Selami Efendi tarafından yaptırılmıştır. Yalı daha sonra Asaf Paşa tarafından satın alınmıştır. Paşa’nın ölümünden sonra Beşiktaş Muhafızı 7-8 Hasan Paşa’nın torunlarından Vedia hanıma satılmıştır.


Yalı en son Abdi İbrahim İlaç Firması'nın sahiplerinden Nezih Barut tarafından satın alınmış ve konut olarak kullanılmaktadır.


Yedi Sekiz Hasan Paşa Yalısı’nı Nezih Barut nasıl satın aldı?


Yedi Sekiz Hasan Paşa Yalısı, 2009'un ilk aylarında satışa çıkarılmıştı. Eski sahibi Haluk Erben'in, ilk etapta 25 milyon TL'den piyasayı yokladığı, ardından yalı piyasasındaki hareketlenme üzerine fiyatı 30 milyon TL'nin üzerine çıkardığı iddia edildi. Ancak Nezih Barut, yalıyı 20 milyon TL'den ucuza aldığını söyledi. Yaklaşık 20 yıl önce yenilenen yalı, 930 metrekare arsa üzerinde ve 540 metrekare kullanım alanına sahiptir.

Yedi Sekiz Hasan Paşa Yalısı


Yedi Sekiz Hasan Paşa Yalısı’nı mimari özellikleri nedir?


Aşı boyası renginde olduğu için Osmanlının Gülü adı ile tanınan Yedi Sekiz Hasan Paşa Yalısı, seksen santimlik bir taş subasman üzerine iki katı tam, birde çatı eğiminden faydalanan bir katı olmak üzere üç katlı olacak şekilde inşa edildi.


İkinci kattaki denize doğru çıkan konsol Osmanlı Yalı Mimarisinin bir özelliğidir.2009 yılında restore edilen yalıya sonradan bir Mehtabiye köşkü ilave edildi.


Yedi Sekiz Hasan Paşa kimdir?


Osmanlı ordusunun askeri olan Yedi Sekiz Hasan Paşa, okuma yazması olmadığı için ve imzasında 7 ile 8 rakamları olduğu için bu lakabı almıştır. 1831'de Çorum'un Kuşsaray köyünde doğduğu bilinmektedir. Hasan Paşa 1905'te vefat etti.